Makroglony i glony


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

W naturze gatunek ten spotkamy m.in. w Morzu Śródziemnym, Meksyku, USA, Brazylii, czy Oceanie Atlantyckim.

Jest bardzo często hodowany w akwariach morskich dzięki czemu poprawia parametry wody.

Wyglądem przypomina liście, które czasami są nieco poskręcane i rozrastają się z jednego pnącza. Rosną wzdłuż niego przez co można nazwać ich rozrost szeregowym. Preferuje on piaszczyste podłoże, choć potrafi się przyczepiać do elementów skalnych. Zapewnia schronienie dla wielu niewielkich organizmów morskich.


fot. Mariusz Król - Caulerpa prolifera

W sprzyjających warunkach rozrasta się bardzo szybko tworząc piękny czerwony ogród. Szczepiąc go należy pamiętać, że długo przyrasta samoistnie do skałki, dlatego też warto go przymocować gumką, igłą, lub klejem. W pewnym momencie rośnie w formie warstw tworząc kolejne piętra. Jak każdy makroglon idealnie nadaje się do walki ze zbyt wysokimi fosforanami i azotanami. Pięknie wygląda zarówno w refugium, jak i w zbiorniku ogólnym.

Akwarium do hodowli tego gatunku nie musi być duże i śmiało można rozpocząć ją w zbiornikach o pojemności od 30 litrów. Woda musi posiadać w miarę dobre parametry i temperaturę od 18°C do 27°C.

Odżywia się w procesie fotosyntezy. Decydując się na ich hodowlę w zbiorniku należy wziąć pod uwagę to, że glony te potrafią bardzo szybko się rozrastać przez co w pewnym momencie mogą stać się plagą. Populację glona trzeba ciągle kontrolować. Idealnie nadaje się do refugium.

Gatunek zdecydowanie można polecić początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!