Ukwiały


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Entacmaea quadricolor

W środowisku naturalnym spotkamy ten gatunek m.in. w takich miejscach jak Australia, Malezia, Filipiny, Tajlandia, czy Sri Lanka.

Entacmea quadricolor należy do ukwiałów symbiotycznych, które często są zamieszkiwane przez ryby popularnie nazywane „błazenkami”.

fot. Mariusz Król - Entacmaea quadricolor

Minimalny zbiornik do hodowli to akwarium o pojemności około 100 litrów ze stabilnymi parametrami wody o temperaturze od 23°C do 27°C.

Zwierzęta te dorastają nawet do około 40 cm wielkości, choć na ogół zanim osiągną takie rozmiaru dochodzi do ich podziału. Wymagają średniej cyrkulacji i dość mocnego oświetlenia.

fot. Mariusz Król - Entacmaea quadricolor wraz z symbiotycznym Neopetrolisthes oshimai

Odżywiają się „światłem” dzięki symbiotycznym glonom (zooksantelom). Należy je jednak dokarmiać grubszymi mrożonkami, czy np. krewetkami koktajlowymi.

Decydując się na zakup należy obejrzeć dokładnie stopę zwierzęcia, której nie można uszkodzić. Mnoży się przez podział i jak każdy ukwiał jest dość agresywny. Może także spacerować po zbiorniku, a wtedy czynić szkody parząc inne zwierzęta np. koralowce.

Jego macki czasami są podłużne, a innym razem powstają na nich „bąbelki”. Z tego powodu jest często nazywany bąbelkowym ukwiałem (bubble anemone). Należy uważać na poparzenia podczas kontaktu ze zwierzęciem i postępować z nim bardzo ostrożnie.

Zwierzęta te nie nadają się dla całkiem początkujących akwarystów, choć na ogół nie sprawiają one problemów w hodowli.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!