Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Pochodzenie: Afryka, jezioro Malawi, zamieszkuje litoral skalisty i strefę przejściową pomiędzy skalistym i piaszczystym.

Wielkość:

do 30 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Ubarwienie zależne od płci i nastroju ryby. Wyjątkowo pięknie prezentują się samce w okresie rozrodu, efektownie połyskując na bokach ciała niebiesko i zielono.

Akwarium:

Minimum 180 cm długości. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje skalne dobrze zabezpieczone przed zawaleniem, tworzące liczne szczeliny i groty na tyle obszerne, by mogły stanowić kryjówki dla tych dorastających do sporych rozmiarów ryb. Po bokach akwarium w zabezpieczonych przed rozpadaniem doniczkach można posadzić rośliny. Woda średnio twarda do bardzo twardej, regularnie częściowo podmieniana o temperaturze 24-26C, pH 7,5-8,5.

Rozmnażanie:

Samiec w okresie rozrodu wyznacza terytorium na które wabi gotową do tarła samicę. Inkubacja trwa około 3 tygodni a samica przebywa w tym okresie najczęściej w ukryciu. Wypuszcza młode w pełni zdolne do samodzielnej egzystencji, ale przez miesiąc może się jeszcze nimi opiekować

Pokarm:

Mniejsze ryby, krewetki i małże powinny stanowić podstawę diety, jako uzupełnienie - pałeczki dla dużych pielęgnic. Ryba jest żarłoczna i należy zwrócić uwagę, by jej nie przekarmić, co negatywnie wpłynęłoby na jej kondycję.

Charakterystyka ogólna:

W naturalnym środowisku wiedzie samotny tryb życia polując na mniejsze ryby, głównie z grupy Mbuna. W odpowiednio obszernym akwarium można hodować kilka egzemplarzy. Jest to typowy drapieżnik - wyrośnięty egzemplarz potrafi połknąć nawet 8-centymetrową rybę o czym należy pamiętać kompletując obsadę akwarium. Wydłużone krępe ciało, wydatny otwór gębowy, wystający nos i wysoko obsadzone oczy nadają tej rybie drapieżnego, groźnego wyglądu.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!