Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Centropyge bicolor

W naturze gatunek ten spotkamy m.in. w takich Miejscach jak: Indonezja, Singapur, Wietnam, Ocean Spokojny, Madagaskar, Malediwy, Filipiny, Kenia, czy Bali. Preferuje wody do głębokości około 25 metrów, choć często bywa także widywana na płyciznach.

Dorasta do około 15 cm wielkości, choć w akwarium na ogół nie przekracza 12 cm długości ciała. Bicolor oznacza dwukolorowy i takie ubarwienie jest właśnie u tego gatunku. Przód ryby i ogon są w intensywnym kolorze żółtym, podczas gdy jej tył jest niebieski. Dodatkowo nad okiem znajduje się niebieska plama.

Gatunek ten hodujemy z powodzeniem w zbiorniku o pojemności około 300 litrów. Należy zadbać o stabilne parametry wody i temperaturę od 23°C do 28°C. W akwarium oprócz miejsca do pływania ryba powinna mieć kryjówki skalne.

Należy do rodziny Pomakantowatych Pomacanthidae. Warto mieć na uwadze to, że czasami Centropygi mogą podgryzać polipy koralowców, choć nie jest to regułą.

Nie jest rybą bardzo agresywną, ale może przeganiać mniejsze osobniki zwłaszcza o podobnym kształcie. Jest rybą bardzo aktywną i śmiało można nazwać ją pierwszoplanową.

Zwierzęta te karmimy zarówno pokarmami mrożonymi, jak i suchymi.

Po odpowiedniej aklimatyzacji cieszą oko, są bardzo widoczne w akwarium i nie sprawiają problemów w hodowli.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!