Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Karpiowate Cyprinidae

Pochodzenie:

Azja południowo - wschodnia; Borneo, Sumatra, Singapur, Malezja.

Wielkość:

do 10 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione w porównaniu do samic, różnica ta uwidacznia się szczególnie w okresie tarła.

Akwarium:

Minimum 80 cm długości, po bokach i w tylnej części obsadzone roślinami. Na powierzchni wody należy ułożyć rośliny pływające. Podłoże z ciemnego żwirku, które podkreśla wspaniałość jej ubarwienia. Wystrój w postaci korzeni, kamiennych grot itp. Pozostawić należy obszerną wolną przestrzeń do pływania. Woda regularnie i często częściowo podmieniana, miękka do średnio twardej o temperaturze 24-30C, pH 6,0-7,5. Wskazane jest takie umiejscowienie akwarium by przez niewielką część dnia, najlepiej o poranku, było ono oświetlone bezpośrednimi promieniami słońca.

Rozmnażanie:

Akwarium tarliskowe powinno być obszerne a poziom wody niski. Przed tarłem tarlaki należy odseparować od siebie na okres 2-3 tygodni i intensywnie karmić larwami komarów itp. Sukces zapewnia odpowiednie zestawienie pary do tarła. Samica powinna być roczna, samiec półtoraroczny. Tarlaki zjadają ikrę, więc aby zabezpieczyć się przed tym, należy użyć rusztu ikrowego a po tarle odłowić ryby z akwarium tarliskowego. Po 2-3 dniach od złożenia ikry wylęgają się larwy. Przy zachowaniu czystości wody i podawaniu odpowiednio drobnego pokarmu ich wychów nie nastręcza trudności.

Pokarm:

Wszystkożerna; mrożone larwy komarów, oczlik, dafnia, artemia itp., sztuczne pokarmy płatkowane także pochodzenia roślinnego.

Charakterystyka ogólna:

Pokojowo usposobiona, żwawa, chętnie pływająca. Bardzo dobra jako obsada akwarium towarzyskiego. Najczęściej przebywa w środkowej i przydennej strefie akwarium. Najlepiej hodować grupkę tych ryb. W zbiornikach wielogatunkowych jest dość towarzyska, także w stosunku do mniejszych, ale także krępych ryb. Ciało proporcjonalnie zbudowane, podstawowe ubarwienie to żółto-czerwone, boki srebrzyście połyskujące z czterema czarnymi, pionowymi pasami. Można ją polecać początkującym akwarystom.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!