Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Aby odpowiedzieć na pytanie, które jest tytułem tego artykułu warto poruszyć kwestię wprowadzania koralowców jako nowych zwierząt do akwarium i dodatkowo tego, co te zwierzęta posiadają w „pakiecie”.

Pasażerowie na gapę

Otóż na koralowcach mogą znajdować się „pasażerowie na gapę”. Będą to wszelkiego rodzaju szkodniki takie jak płazińce, niewidoczne ze względu na małą wielkość skorupiaki, czy inne stworzenia, które np. mogą odżywiać się konkretnymi gatunkami koralowców, a przy podrośnięciu z czasem także rybami.

Bakterie i inne patogeny

Oprócz szkodników na koralowcach mogą znajdować się wszelkiego rodzaju patogeny powodujące choroby jak np. Brown Jelly o którym artykuł znajdziecie w linku poniżej:

ARTYKUŁ O BROWN JELLY

Czym jest Dip i jak go używać?

Otóż Dip to konkretny preparat służący do kąpieli w nim koralowców przed umieszczeniem w docelowym akwarium. Istnieje wiele takich preparatów na rynku które w swoim składzie posiadają różne substancje w tym m.in. olejki eteryczne. Producenci w ulotkach zamieszczają informację o tym jak postępować z preparatem, na co zwracać uwagę, a także o jego szkodliwości. Takie kąpiele najczęściej przeprowadzane są w trakcie procesu aklimatyzacji. Oczywiście przeprowadzamy je w osobnym pojemniku, nigdy w akwarium.

Czy warto dipować?

Jak to zawsze bywa lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a co za tym idzie w miarę możliwości warto jednak dipować koralowce przed dodaniem ich do domowego zbiornika. Należy pamiętać o tym, że każde wprowadzenie nowego mieszkańca w mniejszym lub większym stopniu jest pewnego rodzaju zagrożeniem, które w tym wypadku jesteśmy w stanie zminimalizować.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!