Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Piękniczkowate Poeciliidae

Pochodzenie:

Ameryka Północna, południowe stany Stanów Zjednoczonych, stojące i wolno płynące wody a także słonawe estuaria i laguny na wybrzeżu morskim.

Wielkość:

Samiec do 2 cm długości, samica 4,5 cm.

Dymorfizm płciowy:

Samce łatwo odróżnić od samic, gdyż są znacznie mniejsze i ich płetwa odbytowa jest przekształcona w gonopodium.

Akwarium:

Minimum 30 cm długości, choć mogą być też zbiorniki kilkulitrowe, gęsto obsadzone roślinnością także pływającą i pozostawioną przestrzenią do pływania. Dokładnie przykryte, gdyż ryby te mogą wyskakiwać z akwarium. Na powierzchni wody najlepiej ułożyć rośliny pływające z długimi, zwisającymi korzeniami, wśród których ryby te znajdą schronienie. Dekoracje w postaci korzeni. Woda miękka do twardej o temperaturze 20-26 C, pH 6,0-8,0.

Rozmnażanie:

Łatwe jak w przypadku większości żyworódek. W odpowiednio urządzonym akwarium (silnie zarośniętym np. mchem jawajskim) i przy prawidłowym karmieniu dorosłych ryb nie zjadaj± one swojego potomstwa. Po trwającej 2-5 tygodni ciąży, samica przez okres 1-2 tygodni codziennie rodzie 1-3 młodych. W sumie miot może mieć kilkanaście do kilkudziesięciu młodych. Ze względu na niewielkie rozmiary narybek powinien być w początkowym okresie karmiony pierwotniakami i larwami artemii (solowca).

Pokarm:

Drobny najlepiej żywy, oczliki, larwy artemii, rozwielitki, larwy komarów, glony, sztuczne pokarmy płatkowe.

Charakterystyka ogólna:

Jedna z najmniejszych ryb na świecie. Łagodnie usposobiona i towarzyska żyworódka, najlepiej hodować ją w większej grupie z przewagą liczebną samic nad samcami w akwarium jednogatunkowym, ewentualnie w towarzystwie małych i spokojnych ryb. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków łatwa w hodowli i rozmnażaniu - w ciągu trwającego tylko kilka dni okresu rozrodu wydaje na świat niewiele młodych. W akwarium wielogatunkowym może przebywać tylko z małymi, pokojowo usposobionymi rybami. Żyje dość krótko, bo półtora do dwóch lat. Niepozornie ubarwiona, dominujący kolor to różne odcienie brązu. Od nasady płetwy ogonowej do pokrywy skrzelowej biegnie szeroki ciemny pas.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!