Fot. Mariusz Król - Pielęgnica severum gold
Rodzina:
Pielęgnicowate Cichlidae
Pochodzenie:
Ameryka Południowa - strumienie, jeziora, rzeki (prawie całe dorzecze Amazonki).
Wielkość:
Czasami dorastają nawet do 25 cm długości w akwarium, natomiast w naturze zdarzają się osobniki 30 cm długości.
Dymorfizm płciowy:
Samice są z reguły słabiej wybarwione od samców. Nie posiadają one również wzoru na głowie i są mniejsze niż samce. U samców z wiekiem pojawić się może garb tłuszczowy, a płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone.
Fot. Mariusz Król - Pielęgnica severum gold
Akwarium:
Głównie ze względu na ich wielkość dla dorosłej pary powinniśmy posiadać akwarium wielkości minimum 180 litrów. W momencie połączenia ich z inną obsadą zbiornik powinien być sporo większy (nawet dwukrotnie). Podłoże piaszczyste, dodatkowo jako dekoracja płaskie kamienie, korzenie i żywe rośliny.
Rozmnażanie:
Gatunek nie należy do najprostszych jeśli chodzi o rozmnażanie w akwarium. Ciężko jest również dobrać odpowiednią parę, dlatego często akwaryści, którzy chcą się dochować potomstwa kupują stado młodych ryb, które w trakcie dorastania dobierają się w pary. Ikra składana jest z reguły na płaskiej powierzchni (kamieniu) i opiekuje się nią samica. Samiec z kolei "patroluje" teren nie pozwalając zbliżyć się innym rybom do zapłodnionej ikry w ilości od 100 nawet do 800 ziarenek co zależy m.in. od wielkości przyszłych rodziców. Wylęg ikry trwa średnio kilka dni (3 do 5). Rodzice troskliwie się nim opiekują, przenoszą i strzegą przed pozostałymi rybami w zbiorniku. Po około tygodniu larwy przyjmują już rozdrobniony pokarm i zaczynają same swobodnie pływać.
Fot. Mariusz Król - Pielęgnica severum gold
Pokarm:
Karmimy pokarmami rodzaju roślinnego oraz mrożonkami w postaci larw owadów najlepiej dwa razy dziennie. W naturze zjadają drobne skorupiaki, owady oraz rośliny. Pokarm urozmaicamy im jak najczęściej.
Charakterystyka ogólna:
Gold to odmiana barwna Pielęgnicy severun, która charakteryzuje się pomarańczowo-żółtym ubarwieniem. Zdarza się pomylenie jej z pielęgnicą plamooką, jednak ta jest bardzo rzadko spotykanym gatunkiem. Jest to bardzo spokojny gatunek u którego terytorializm widoczny jest przede wszystkim w okresie tarła.