Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Pochodzenie:

Ameryka południowa, Surinam, Gujana.

Wielkość:

Samiec do 3,5 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samica pełniejsza w partii brzusznej w porównaniu do samca, który też jest żywiej od niej ubarwiony.

Akwarium:

Minimum 40 cm długosci, niezbyt jaskrawo oświetlone. Miejscami gęsto obsadzone roślinnością, wskazane rośliny pływające rozpraszające oświetlenie a także drobnopierzaste. W środku akwarium pozostawiona przestrzeń do pływania. Wskazane takie umiejscowienie akwarium, by przez niewielką część dnia było oświetlone bepośrednio przez promienie słoneczne. Woda filtrowana przez torf, wolna od zanieczyszczeń, o temperaturze 24-26 C, pH 6,0-7,5, miękka do średnio twardej.

Rozmnażanie:

Akwarium tarliskowe powinno być niewielkie i zacienione. Poziom bardzo miękkiej, lekko kwaśnej i idealnie czystej wody około 10 centymetrów, temperatura 26-28 C. Na substrat do złożenia ikry najlepiej nadaje się pęczek mchu jawajskiego. Tarlaki pożerają ikrę, należy więc użyć rusztu ikrowego o niewielkich szczelinach. Parę po tarle należy odłowić. Pływający wylęg wymaga przez dłuższy czas najdrobniejszego pokarmu (np. pierwotniaków).

Pokarm:

Wszystkożerne - wszelkie pokarmy sztuczne, larwy owadów (np. oczlik, dafnia). Ze względu na niewielki otwór gębowy pokarm powinien być drobny.

Charakterystyka ogólna:

Łagodna i towarzyska, czasem "nieśmiała", najczęściej przebywa w środkowej i górnej strefie akwarium. Chętnie przebywa między drobnopierzastymi roślinami, gdzie kryje się zawsze po żerowaniu. Nadaje się do akwarium towarzyskiego z gatunkami o podobnej wielkości i usposobieniu. Najlepiej hodować gromadkę kilku osobników. Nie powinna być łączona z dużymi, agresywnymi i polującymi na mniejsze ryby gatunkami. Nie jest rybą dla początkujących akwarystów. Ciało wydłużone, grzbiet koloru szaro-oliwkowego, boki i spód ciała srebrzysty z żółtawym bądź błękitnym odcieniem. Wzdłuż ciała ciągną się trzy czarne pasy. Na płetwach: grzbietowej, odbytowej i brzusznych czerwone plamy.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!