Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Caulastraea to bardzo ciekawy koralowiec LPS. W sprzyjających warunkach mamy oczywiście jego przyrosty. Warto więc zadać sobie pytanie się jak prawidłowo wykonać szczepki?

W przeciwieństwie do np. Euphyllia - Caulastraea bez względu na gatunek i odmianę barwną rośnie w szkielecie, który dzieli się na główki. Dlatego też fragowanie (szczepienie) jest o wiele prostsze niż np. u Euphylla rosnącej w formie grzebienia. Koralowca wyciągamy do osobnej miski, przygotowujemy w kolejnym pojemniczku wodę z jodem (do celów akwarystycznych). Jod ma za zadanie zdezynfekować fragowanego koralowca, a także zmniejszyć jego stres.


Rys. Mariusz Król - Szczepienie Caulastraea linia cięcia szkieletu

Linie cięcia szkieletu na rysunku zaznaczone są w różny sposób. To wszystko dlatego, że zależy to od wielkości koralowca z którego robimy szczepki i od tego, jakie szczepki chcemy uzyskać.


Fot. Mariusz Król - Caulastraea szczepki

Koralowca najlepiej tnie się małym dremelkiem, a cięcie wykonujemy jak najniżej główki na szkielecie. Następnie wkładamy na chwilę do przygotowanego roztworu jodu (kilka minut) i przyklejamy kolejno na podstawki. Później najlepiej umieścić koralowiec z powrotem w tym samym zbiorniku, ponieważ szybciej dojdzie do siebie.


Fot. Mariusz Król - Caulastraea szczepki

Koralowiec ten na szczęście bardzo szybko wraca do formy, a zrobienie szczepek nie powinno sprawiać problemu nawet początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!