Koralowce LPS


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Caulastrea curvata pistacjowa

Jest to bardzo ciekawy koralowiec LPS, którego pochodzenia to: Wietnam, Australia, Bali, Bunaken, Filipiny, Indonezja, Jawa, Morze Południowo-chińskie, Papua Nowa Gwinea, Sulawezi, Sumatra, Tajwan, Vanautau, Wybrzeże Jawy, Wybrzeże Sumatry, Wyspy Ryukyu, czy Wyspy Salomona. Jest więc bardzo rozpowszechnionym koralowcem w naturze.

Caulastraea swoją nazwę zawdzięcza budowie swojego szkieletu, otóż słowo aster oznacza gwiazdę, a kaulos łodygę, czyli gwieździsta łodyga. Dotyczy to praktycznie wszystkich odmian tego koralowca.

Koralowiec lubi średnią cyrkulacje i dość mocne światło. Opisywana odmiana pistacjowa nie świeci dodatkowo w aktynice (nie posiada barwnika zabezpieczającego ją przed zbyt silnym oświetleniem).


fot. Mariusz Król - Caulastraea curvata pistacjowa delikatnie polipująca

Jest to w miarę popularny koralowiec w akwarystyce morskiej i niezbyt trudny w hodowli. Wymaga wody o temperaturze od 24°C do 27°C i można ją hodować już w niewielkich zbiornikach.


fot. Mariusz Król - Caulastraea curvata pistacjowa

Polipy korala wystawiane są głównie wieczorem i nocą. To właśnie wtedy najlepiej dokarmiać jest koralowca różnego rodzaju mrożonkami. W tym przypadku akurat nie jest to konieczne. Osobiście dodatkowo rozdrabniam pokarm po jego rozmrożeniu. Podajemy go bezpośrednio do główek, które chcemy nakarmić, lub wlewamy do zbiornika. Po kilku do kilkunastu minut możemy zaobserwować jak główki Caulastraei są bardziej napompowane, aż "zawinięte" do środka, po prostu grube.

Rozmnażanie koralowca odbywa się poprzez dzielenie główek, natomiast szczepienie przez odcięcie szkieletu jak najniżej od głowy i przyklejenie na podstawkę.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!