Koralowce LPS


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Tubipora musica

Jest to bardzo ciekawy koralowiec LPS. W naturze można go spotkać w takich miejscach jak: Filipiny, Australia, Indonezja, Malezja, Mikronezja, Morze Czerwone, Papua Nowa Gwinea, Tajwan, Timor, Wyspy Salomona, czy Japonia.

Koralowiec ten zyskuje sobie wielu sympatyków nie tylko ze względu na małe wymagania, ale także różne odmiany barwne. Czasami nazywany jest potocznie palemkami.

Wymaga wody o temperaturze od 24°C - 28°C i zbiornika około 100 litrów. Lubi średnią cyrkulację i minimum średnie oświetlenie. W bardzo silnym nurcie zdarza się, że koral zamyka swoje "parasolki".


fot. Mariusz Król - Tubipora musica

Odżywia się przede wszystkim przez zooksantele, ale można ją dokarmiać drobnym pokarmem mrożonym jak plankton. Nie jest to jednak wymagane.

Czasami podczas wojny stykających się ze sobą korali niektóre z jej polipów obumierają. Zostają wtedy puste rury, w których z czasem (po usunięciu przyczyny ich obumarcia, najczęściej przestawieniu dotykającego koralowca) pojawiają się kolejne osobniki. Koral dość szybko się "pompuje" po włączeniu światła i oczywiście zamyka po jego zgaszeniu. Zdarza się, że czasami porastają go gąbki.


fot. Mariusz Król - Tubipora musica

A) obumarły polip (sama rurka) po zetknięciu z Rhodactis inchoata
B) Kolejny osobnik, który pojawił się w obumarłej "rurce" po usunięciu Rhodactisa
C) Gąbka porastająca koralowiec

Rośnie do około 25 centymetrów i czasami potrafi tworzyć bardzo duże połacie. Należy więc uważać, aby zbyt mocno nie rozprzestrzeniła się po zbiorniku. W sprzyjających warunkach potrafi rosnąć bardzo szybko.

Szczepimy przez odcięcie fragmentu koralowca i przyklejenie na podstawkę.

Jest bardzo mało wymagającym koralowcem LPS, który zdecydowanie można polecić początkującym.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!