Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Aklimatyzacja to bardzo ważny proces od którego powinniśmy oczywiście zacząć przed wprowadzeniem nowych zwierząt do akwarium. Niektórzy uważają, że aklimatyzacji powinno poddawać się głównie zwierzęta bardziej wrażliwe, ale nic bardziej mylnego. Aklimatyzować należy WSZYSTKIE nowe zwierzęta.

Cel aklimatyzacji jest bardzo prosty. Woda w której przenosimy zwierzęta ze sklepu ma zupełnie inne wartości (parametry) od tej, która jest w naszym akwarium. Wpuszczając zakupione stworzenia bezpośrednio powodujemy u nich szok ze względu na różnicę temperatury i innych parametrów.


fot. Rafał Nakoneczny - Paracanthurus hepatus podczas aklimatyzacji

Aklimatyzacja zwierząt nie jest bardzo skomplikowana, więc warto o nią zadbać. Transport po części można zaliczyć do jednego z jej etapów. Warto zadbać o utrzymanie temperatury w pojemniku, w którym przewozimy zwierzęta. Posłużyć mogą nam do tego tzw. styroboxy, czyli styropianowe pudełka. Ważne jest również, aby torebki, czy pudełka w których znajdują się np. ryby były odpowiednio zabezpieczone przed przemieszczaniem się po całym samochodzie, jeżeli wieziemy je np. w bagażniku. Brak dostępu światła wpłynie na nie na pewno uspokajająco, wiec możemy przykryć je kocem, jeżeli nie używamy styroboxu. Po bezpiecznym i w miarę mało stresującym transporcie nowo zakupionych podopiecznych rozpoczynamy dalszy proces aklimatyzacji.


fot. Rafał Nakoneczny - Mandaryn wspaniały podczas aklimatyzacji

Zwierzęta wrażliwe są na skoki temperatury i innych parametrów wody. Dlatego też torebki z rybami wkładamy do naszego ogólnego zbiornika jeszcze ich nie otwierając. Czynność ta ma na celu wyrównanie temperatury w worku z tą w akwarium i powinna trwać nawet do 30-40 minut. 


fot. Rafał Nakoneczny - Koralowiec podczas aklimatyzacji

Kolejnym etapem jest otworzenie torebek i stopniowe dolewanie do nich wody z ogólnego zbiornika. Następnie część wody z torebki odlewamy i znów dolewamy wody z akwarium. Takie odlewanie i dolewanie wody powtarzamy jeszcze kilka razy. Dzięki temu ryby nie dostaną szoku związanego np. z róznicami pH wody w torebce i w akwarium. Niektóre bardziej wymagające zwierzęta warto aklimatyzować drogą kropelkową, tzn. do torebki dolewamy wodę z akwarium dosłownie po kropelce przy użyciu takiego samego wężyka jak przy szpitalnych kroplówkach.

Jeżeli światło nad akwarium jest zapalone warto je wyłączyć i dopiero następnie wpuścić zaaklimatyzowane ryby. Światło zostawiamy jeszcze wyłączone przez około 4 godziny.

UWAGA: Nigdy nie wlewamy do akwarium wody z torebki.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!