Akwaria morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Akwarium morskie 500 litrów zbiornik główny Dariusza Barcikowskiego

Kilka słów wstępu

Akwarystyka towarzyszy mi od bardzo dawna, pierwsze akwarium morskie założyłem w 2007 roku niestety ze względów osobistych musiałem je zlikwidować i do akwarystyki powróciłem po 4 latach przerwy.

Akwarium z 2012 roku

fot. Dariusz Barcikowski

Z założenia miało być prosto/łatwo/optymalnie (jeśli chodzi o koszty) przyjemnie no i najważniejsze jak najmniej uciążliwe w obsłudze a jednocześnie miało cieszyć "oko" zarówno moje jak i domowników.

Obecne akwarium 2017 rok i część techniczna

fot. Dariusz Barcikowski

Zbiornik główny o wymiarach 120x70x60h, szyby Opti White i klasyczny komin w prawym rogu, stelaż aluminiowy z profili 40x40x3mm w szafce aby całość stała stabilnie.
Zbiornik techniczny (sump) o wymiarach 120x40x40 w którym wydzieliłem komorę na dolewkę/zbiornik na podmiany wody o pojemności 50 litrów.
Oświetlenie lampa DIY 8 x 54W + 6 diod 50 watowych ( 4 niebieskie i 2 białe).
Główna Pompa obiegowa Jebao - 8000 l/h.
Pomocnicza pompa obiegowa Jebao - 12000 l/h – zasila filtry, lampę UV i akwarium pomocnicze.
Pompy cyrkulacyjne - 2 x Jebao RW15.
Odpieniacz białek - Royal Exclusive Mini Bubble King 200.
Filtracja oparta głównie na odpieniaczu BK200 i złożu Matrix ( 5 kg) i STILLA (5kg).
Lampa UV 18 W - pracująca non stop.
Chłodzenie i grzanie.

fot. Dariusz Barcikowski

Akwarium założone w całości na suchej skale ( 50 kg) Macro Rocks i suchym piasku (25kg). Bardzo długo dojrzewało, głównie ze względu na brak czasu z mojej strony. Zalane i zasolone stało prawie 3 miesiące dojrzewając i czekając aż będzie czas na uruchomienie.

fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski

Potrzebowało prawie rok aby dojrzeć do poziomu który chciałem osiągnąć, były glony, cyjano itp. ciekawostki które się przytrafiają, sporo eksperymentowałem z różnymi cudownymi preparatami szukając własnej drogi na ładne stabilne akwarium jak najniższym kosztem, nie mam na myśli tylko kosztów PLN chodzi mi o stopień skomplikowania sposobu na prowadzenie akwarium.

Obsada akwarium

Jak praktycznie każdy zaczynałem od początku i od podstaw, proste korale miękkie ukwiały itd. z czasem wprowadziłem korale SPS powoli usuwając z akwarium korale miękkie.
Obsada akwarium to zawsze bardzo duże wyzwanie, z jednej strony korale SPS z drugiej strony głównymi „użytkownikami” są ryby więc pogodzenie korali SPS i dużej ilości ryb to spore wyzwanie.
Ryby to chyba największa ozdoba mojego akwarium, mam do nich wielką słabość i zawsze z wielką uwagą dobieram je, na chwilę obecną w akwarium pływają:
Pomacanhus Imperator – dojrzały i pięknie wybarwiony okaz, pupil i ozdoba akwarium, Paracanthurus Hepatus, Ctenocheaetus Strigosus, Zebrasoma xanthurum, Zebrasoma scopas, Zebrasoma flavescens, Siganus vulpinus (potocznie nazywany borsukiem), Synchiropus Picturatus (Mandaryn), Pterapogon Kauderni (dobrana para która ma reguralnie młode), Chrysiptera Hemicyanea ( stado 10 szt), Acreichthys Tomentosus (zwany brzydalem), Amphiprion Ocellaris ( dobrana para ), Labroides dimidiatus, Salarias fasciatus, Valenciennea sexguttata, Chromis Viridis ( stadko 14 szt), Chrysiptera Talboti, Halichoeres Chrysus, Pseudocheilinus Hexataenia, Pholidichthys leucotaenia ( dwa piękne dorosłe okazy).
W planach mam zakup jeszcze Centropyge Loriculus lub Ctenochaetus hawaiiensis lub obie w zależności od dostępności tych ryb.

fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski

Korale to w większości Acropory w sumie kilkanaście różnych gatunków i kilkadziesiąt szczepek.

fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski

 

Filtracja w akwarium

Temat bardzo obszerny, ja postawiłem na klasyczną że tak powiem metodę Berlińską czyli mocny i wydajny odpieniacz białek, bardzo dużo skały i ciężką pracę bakterii nitryfikacyjnych.
Ponieważ w akwarium zmieściło się tylko 50 kg skały w szafce zamontowałem dwa dodatkowe filtry przepływowe wypełnione złożem biologicznym w którym żyją i namnażają się bakterie.

Chemia w akwarium

Akwarium zostało założone na produktach firmy Tropic Marine i tak było prowadzone przez pierwszy rok.

fot. Dariusz Barcikowski

Po pierwszym roku w ramach oszczędności zrezygnowałem ( przynajmniej na razie) z soli Tropic Marin Syn-Biotic i zastąpiłem ją solą probiotyczną firmy Aquaforest, pozostałe elementy pozostały bez zmian, Balling, micro i macro elementy, jod, stront i pokarmy w dalszym ciągu używam z firmy Tropic Marine.
Dozowanie chemii wygląda następująco:
Podmiana wody – 150 litrów tygodniowo na foli Aquaforest probiotic
Balling – Tropic Marine Component A, B, C – dozowanie 200 ml na dobę każdego składnika
Bakterie - Tropic Marin Nitribiotic - 2 ml tygodniowo + 1 łyżeczka (od testów) Akwaesanu
Tropic Marin NP Bacto Balance – 5 ml dziennie
Tropic Marin All-For-Reef – 5 ml dziennie
Tropic Marin Bio-Strontium – płaska łyżka tygodniowo
Tropic Marin Pro-Coral Iodine – 2 krople dziennie
Węgiel aktywny i zeolith po 500 gr wymieniane co 4 tygodnie

Parametry wody jakie staram się utrzymywać

Ciężar właściwy (zasolenie) 1.025
Temperatura 25°C,
pH - 7.8 - 8.4
Alkaliczność (KH) 6-7 dKH
Amoniak (NH3) niewykrywalny
Azotyn (NO2) niewykrywalny
Azotan (NO3) 2.0 ppm
Fosforany (PO4) 0.02-0.03 ppm
Wapń 420 - 450 ppm
Magnez 1350 - 1450 ppm
Jod 0.06 - 0.10 ppm
Stront 8 - 14 ppm

Pomysły – rozwiązania i udoskonalenia

fot. Dariusz Barcikowski

Oświetlenie – długo szukałem pomysłu na lampę która by sprostała moim oczekiwaniom, z jednej strony piękne,
zdrowe wybarwione korale z drugiej strony efekt tzw. blików czyli migotania światła w wodzie.
Taki efekt można otrzymać bądź stosując oświetlenie HQI bądź oświetlenie LED.
Postawiłem na oświetlenie led i w ten sposób powstała lampa która jest połączeniem oświetlenia LED i tradycyjnych świetlówek T5.

Filtracja

Ze względu na brak miejsca w postanowiłem zainstalować dodatkowe złoża biologiczne w filtrach przepływowych, w ten sposób udało mi się dodać potężną jak na moje akwarium dawkę złoża do obiegu, w sumie 10 litrów złoża w proporcjach Seachem Matrix – 5 litrów, Equo Stilla – 5 litrów.

Podmiana wody


fot. Dariusz Barcikowski


fot. Dariusz Barcikowski

W sumpie wydzieliłem oddzielny zbiornik 50 litrów w którym trzymam zawsze zapas wody RO na podmianę/dolewkę ale mając możliwość do szafki w akwarium dociągnąłem bieżącą wodę z filtra RO oraz podprowadziłem kanalizację, dzięki temu cotygodniowa podmiana wody mogła ograniczyć się do wypompowywania wody zamiast noszenia wiaderek.
Kolejny krok to było zrobienie automatycznej podmiany wody więc zainstalowałem specjalną pompę i dzięki temu podmiana wody jest robiona na bieżąco przez całą dobę w ilości 1 litra na godzinę. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędziłem dużo czasu a akwarium a akwarium dostało stabilną podmianę wody.

Chłodzenie


fot. Dariusz Barcikowski

Ponieważ lampa grzeje dosyć mocno wodę powstała konieczność chłodzenia wody w akwarium, 9 wentylatorów 120x120 mm dba o odpowiednią temperaturę.

Podsumowanie

Pomysły – rozwiązania i udoskonalenia:
Śmiało mogę się przyznać sam przed sobą że osiągnąłem poziom który sobie założyłem.
Moim celem była chęć posiadania akwarium które jest zdrowe i pełne ryb/korali które cieszą oczy swoją różnorodnością i koloramif
Akwarium jest stabilne i dojrzałe, na chwilę obecną mam w nim około 50 ryb i kilkadziesiąt różnego rodzaju korali, niektóre bardzo popularne i "mało" wymagające a niektóre takie jak np. Acropora strawberry wymagają więcej uwagi, ale wszystkie rosną w oczach i utrzymują kolory co sprawia mi niesamowitą frajdę, jest też królowa czyli xenia, która rośnie jak szalona.
Nie będę opowiadał bajek że utrzymanie jest banalnie proste bo nie jest, pogodzenie tak dużej ilości ryb które dużo jedzą i bardzo brudzą wodę z chęcią posiadania SPS-ów, które rosną i wybarwiają się tak jak powinny wymaga wbrew pozorom sporo uwagi i cierpliwości.
W moim przypadku podstawą sukcesu jest wydajna i stabilna filtracja która gwarantuje mi stabilność parametrów i nie powoduje zachwiania równowagi w akwarium.
Wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia dlatego jak w każdym hobby trzeba sobie postawić porzeczkę na wysokości, która daje nam satysfakcję a nie powoduje niepotrzebne stresy (przynajmniej ja tak uważam i tak robię w swoim akwarium) dlatego od stycznia br. zrezygnowałem z wszelkich chemicznych udogodnień i przyspieszaczy a skupiłem się na biologii akwarium.
Uruchomiłem ciągłą automatyczną podmianę wody, zwiększyłem ilość złoża do 10 litrów ( 5 litrów Matrixa i kolejne 5 litrów nowego złoża Equo Stilla w oddzielnym 5 litrowym filtrze).
W odpieniaczu wymieniłem pompę na taką która ma wydajność powietrza 2500 l/h, wydajna pompa obiegowa gwarantuje mi szybką i sprawną wymianę wody pomiędzy akwarium a filtracją w sumpie.
Zmieniłem sól, odstawiłem regularne dozowanie i kropelkowanie całej tablicy Mendelejewa, pozostawiając tylko to co tak naprawdę moje akwarium potrzebuje czyli bakterie i podstawowe dodatki takie jak Balling Stront czy Jod, no i sprzątam regularnie i bardzo całe akwarium przynajmniej raz w miesiącu.
Po ponad roku opiekowania się akwarium wciąż sprawia mi to ogromną satysfakcję i tego Wam wszystkim życzę żeby prowadzenie akwarium było przyjemnością, a nie kolejnym powodem do stresu.
Pozdrawiam Dariusz Barcikowski (DarekB30)  

Chcesz pochwalić się akwarium? Zaprezentuj je na portalu Akwarysta.EU!

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!