ZOBACZ NASZ FILM! |
Fot. Mariusz Król - Mikrogeophagus ramirezi
Rodzina:
Pielęgnicowate Cichlidae
Pochodzenie:
W naturze zamieszkuje Amerykę Południową.
Wielkość:
Osiągają średnio około 7 cm długości ciała.
Fot. Mariusz Król - Mikrogeophagus ramirezi
Dymorfizm płciowy:
Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą, choć samce są niewiele większe.
Rozmnażanie:
Ryby należą do pielęgnic, co oznacza że opiekują się zarówno ikrą, jak i potomstwem. Ikra składana jest z reguły na płaskiej powierzchni np. kamienie, czy liście roślin, choć zdarza im się składać ikrę np. w spreparowanym kokosie. Co ciekawe należą do gatunku monogamicznego, gdzie dobierają się w pary. Narybek w sprzyjających warunkach rośnie dość szybko. Karmimy drobnym pylistym pokarmem suchym, ale również larwami solowca, a stopniowo wraz ze wzrostem staramy się przyzwyczajać do grubszych pokarmów suchych.
Akwarium:
Ryby nie wymagają dużego zbiornika. Jeśli chcemy hodować tylko ten gatunek, to śmiało można się o to pokusić już w akwarium o długości około 60 cm z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 24°C do 28°C i pH między 5, a 7. Jako dekoracji używamy korzeni, płaskich kamieni, łupin kokosa oraz obsadzamy akwarium roślinami. Należy zostawić wolną przestrzeń do pływania.
Pokarm:
Przyjmują praktycznie każdy pokarm. Karmimy je mrożonkami, pokarmami żywymi i suchymi.
Charakterystyka ogólna:
Ryby dobrze czują się w zbiornikach w grupie, dlatego warto zakupić kilka sztuk. Są nieagresywnym gatunkiem, dlatego nadają się do akwarium towarzyskiego. Odmiana gold charakteryzuje się ubarwieniem w kolorze pomarańczowo-złotym.