Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty.

Wielkość:

Dorastają do 8 cm długości, choć czasami zdarzają się nieco większe (nawet 10 cm) osobniki.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Dymorfizm płciowy:

Samce mają nieco mocniejsze ubarwienie oraz bardzie terytorialne od samic. Rywalizują ze sobą o miejsce w akwarium i posiadają nieco dłuższą płetwę odbytową. Rozróżnienie płci jest bardzo trudne, a opisane różnice ciężko zauważyć.

Akwarium:

Jako niewielcy przedstawiciele tych kolorowych ryb jakimi są pyszczaki z jeziora Malawi nie wymagają dużego zbiornika i decydując się tylko na jeden gatunek można trzymać je już w akwarium o pojemności około 150 litrów. Należy pamiętać o tym, że dla pyszczaków najważniejsza jest jak największa powierzchnia dna. Dlatego też akwarium nie powinno być wysokie, a jak najdłuższe i najgłębsze.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Charakterystyka ogólna:

Bardzo ładne choć dość agresywne pyszczaki z grupy Mbuna o ubarwieniu niebiesko-granatowym. Sugeruje się hodowlę w haremach, gdzie na jednego samca przypadają minimum 3 samice. Ryby są terytorialne i agresywne w stosunku do pozostałych.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!