Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Centropyge vrolikii

W środowisku naturalnym gatunek ten spotkamy przede wszystkim w Indo-Pacyfiku. Można go zaobserwować m.in. w takich miejscach Jak Filipiny, Australia, Japonia, czy Wietnam. Pływa na wodach o głębokości do około 25 metrów, ale często można go spotkać na płyciznach o głębokości około 1 metra.

Osiąga wielkość około 12 cm, choć na ogół w akwariach jest mniejszy. Decydując się na ten gatunek należy zapewnić mu zbiornik o pojemności około 250 litrów, choć dla dorosłych osobników zalecany jest większy.

Woda powinna mieć temperaturę od 24°C do 28°C, a jej parametry być stabilne. Warto zadbać o dużą ilość różnego rodzaju kryjówek, które będą schronieniem dla ryby.

Centropyge vrolikii należy do rodziny Pomakantowatych Pomacanthidae.

Bywają agresywne w stosunku do ryb o podobnym kształcie w tym niektórych garbików, a także innych Centropyg.

Jest popularna wśród akwarystów morskich dzięki swojemu pięknemu ubarwieniu. Jej angielska nazwa to Pearlscale Angelfish, która w wolnym tłumaczeniu oznaczałaby skalara perłowego. Ciało jest perłowo-szare od pyska, a kolor przechodzi w czerń do ogona. Część płetwy grzbietowej i odbytowej, a także płetwa ogonowa posiadają dodatkowo niebieską obwódkę. Okolice pokrywy skrzelowej, oko, a także podstawa płetwy piersiowej są z kolei koloru pomarańczowego.

Czasami zdarza się, że niektóre Centropygi podgryzają polipy koralowców.

Podajemy jej wszelkiego rodzaju pokarmy suche i mrożone.

Zwierzęta te po odpowiedniej aklimatyzacji są proste w hodowli i nie sprawiają problemów nawet początkującym.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!