Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Fot. Mariusz Król - zbrojnik niebieski samiec

Rodzina:

Zbrojnikowate Loricariidae

Pochodzenie:

Ameryka Południowa.

Wielkość:

do 14 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Na przedniej części głowy samca znajdują się silnie rozgałęzione wyrostki, samica z reguły jest mniejsza i jaśniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie lub są one w postaci szczątkowej.


Fot. Mariusz Król - zbrojnik niebieski samica

Akwarium:

Optymalne warunki w jakich powinno hodować się zbrojniki powinny być następujące: akwarium powyżej 120 litrów z licznymi kryjówkami (kamienie, korzenie, groty lub łupiny z orzecha kokosowego), woda o temperaturze 23-28 stopni Celsjusza, pH 6-7, dobrze natleniona i często odświeżana.

Rozmnażanie:

W naturalnych warunkach zbrojniki rozmnażają się w czasie pory deszczowej co ma związek ze zmianą twardości wody. Samiec przed tarłem czyści wnętrze swojej kryjówki. Samica wpływa do kryjówki po czym samiec blokuje wejście aby zatrzymać samicę w środku. Wtedy następuje akt zapłodnienia (samica składa ikrę, a samiec polewa ją spermą). Ikra przykleja się w postaci grona do pułapu kryjówki. Jaja są stosunkowo duże (około 2,5 mm średnicy), koloru żółtopomarańczowego. Po złożeniu ikry samiec obejmuje opiekę nad ikrą, wypędzając samice z kryjówki. Samiec wachluje ikrę przy pomocy ruchów płetw piersiowych i brzusznych powodując przepływ wody (optymalne warunki tlenowe). Od czasu do czasu opuszcza kryjówkę wychodząc na żer. Wylęg larw następuje po 4-7 dniach, a po dalszych 4-5 dniach młode zbrojniki opuszczają kryjówkę. Mają one wtedy około 10 mm długości . Zaczynają żerować i zachowywać się jak osobniki dorosłe. Rosną szybko, długość 3 cm osiągają po około 10 tygodniach. Młode zbiorniki osiągają dojrzałość płciową po około 12-tu miesiącach, co zależne jest m.in. od warunków i sposobu karmienia.


Fot. Mariusz Król - zbrojnik niebieski młody

Pokarm:

Zbrojnik zje każdy pokarm dostępny w sprzedaży, lecz trzeba także zapewnić mu pokarm roślinny   (np. sparzoną sałatę).

Charakterystyka ogólna:

Zbrojnik jest rybą zgodną i towarzyską, czasami samiec (w czasie opieki nad rozwijającą się ikrą) bywa agresywny. Jego ciało jest szarobrązowe z rozrzuconymi na ciele biało-żółtymi plamkami, pokryte płytkami kostnymi . W ciągu dnia ryby te ukrywają się w kryjówkach na dnie. Żeruje przeważnie wieczorem lub nocą zjadając rośliny plechowe (np. glony) lub resztki pokarmu. Dorasta do 15cm długości, w akwariach nie przekracza 13cm.

Źródła:

Moja wiedza

Atlas Ryb Akwariowych (Warunki hodowlane, nazwa łacińska, rozmnażanie ).

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!