Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

 


Fot. Mariusz Król - Aplocheilus lineatus

Rodzina:

Szczupieńczykowate Aplocheilidae

Pochodzenie:

W naturze spotkany w rozlewiskach, głównie w Cejlonie i Indiach.

Wielkość:

Osiągają średnio około 10 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Aplocheilus lineatus 

Dymorfizm płciowy:

Samce różnią się od samic wielkością (są nieco większe) oraz ubarwieniem ciała, które jest u nich zdecydowanie żywsze.

Rozmnażanie:

Ikra składana jest przez ryby na liściach roślin, dlatego jeżeli chcemy przygotować zbiornik tarliskowy, to musi być on gęsto obsadzony roślinnością. Bardzo istotny jest czas trwania tarła, a mianowicie jest ono długie (nawet do 2 tygodni). W tym czasie samica składa średnio około 200 ziarenek ikry. Młode wylęgają się po następnych 10 do 14 dniach, co zależy m.in. od temperatury wody. Rodzice zjadają młode, również maluchy trzeba selekcjonować według wielkości wraz ze wzrostem.

Akwarium:

Ryby wymagają zbiornika minimum 80 cm długości z systematycznie podmienianą wodą o temperaturze od 23°C do 29°C i pH między 6, a 7. Jako dekoracji używamy kamieni, korzeni, czy łupin kokosa, a dodatkowo dość gęsto obsadzamy roślinnością, także pływającą.

Pokarm:

Ryby potrafią wyskakiwać z wody, aby schwytać żywego owada. W akwarium nie jest wybredna i przyjmuje prawie każdy pokarm. Karmimy pokarmami mrożonymi, suchymi i pokarmami żywymi.

Charakterystyka ogólna:

Ryby te potrafią wyskakiwać nad powierzchnię, dlatego warto zadbać o dobre przykrycie akwarium. Są spokojne w stosunku do innych gatunków, ale przejawiają się agresją wewnątrzgatunkową. Trzymamy raczej w parach, lub pojedynczo oraz unikamy łączenia z mniejszymi gatunkami.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!