Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Czy wiecie, że ryby lubią składać ikrę wczesnym rankiem? Rytm dnia ma dla nich więc bardzo duże znaczenie. A kto lepiej nie wyznaczy rytmu dnia jak nie...

...oświetlenie?

Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Rola oświetlenia w akwarium

„TO DZIĘKI MNIE ROŚLINY ROZWIJAJĄ SIĘ W AKWARIUM” - to powiedziałoby oświetlenie, gdyby potrafiło mówić. Światło ma ogromny wpływ na wszystko, co żywe – można powiedzieć, że jest tego wręcz sensem życia. Rytm dobowy związany z pojawieniem się lub gaśnięciem światła wyznacza aktywność i zachowanie zwierząt. Dlatego zadaniem jasności akwariowej jest odtwarzanie tego naturalnego rytmu dnia. Przez część doby akwarium musi być nieoświetlone, aby rośliny i zwierzęta zaznały odpoczynku.

Poza tym warto też wiedzieć, że światło wpływa na...

...fotosyntezę roślin i proces wytwarzania przez nie tlenu.

Piękny odblask wpływa poza tym na estetykę!

WSKAZÓWKA: pamiętajcie, że zbyt mała ilość blasku w akwarium sprawi, że ryby nie będą rozwijały się prawidłowo, ale zbyt dużo światła wpłynie na rozwinięcie się glonów.

 

Jak dobrać oświetlenie?

RODZAJ OŚWIETLENIA ZALEŻY OD WIELKOŚCI AKWARIUM I OD JEGO ZAWARTOŚCI” - te słowa powiedziałaby osoba, która akwarystykę ma w małym palcu. Im większe akwarium, tym oczywiście mocniejsza jasność. Poza tym innego typu rozjaśnienie musicie zastosować w akwariach z roślinami słodkowodnymi a innego w pomieszczeniach z rybami morskimi.

WSKAZÓWKA – pamiętajcie o tym, aby w akwariach o wysokości powyżej 50 centymetrów należy stosować 1 W jasności na litr wody, a w pomieszczeniach dla ryb o wysokości poniżej 50 centymetrów stosujcie 0,75 W światełka na litr wody.

Jaka barwa światła i jasność

„NAJBARDZIEJ ODPOWIADA NAM OŚWIETLENIE O NISKIEJ TEMPERATURZE BARWOWEJ” - to z kolei o barwie światła powiedziałyby ryby i rośliny, gdyby miały Wam coś doradzić. Specjalista od akwarystyki dodałby jeszcze to, że kolor światła w domku dla ryb należy dobierać podobnie jak dobiera się zwykłą żarówkę do oświetlenia wnętrza domu, czyli bierze się pod uwagę temperaturę pokojową i współczynnik dodawania kolorów RA. Na przykład współczynnikiem RA słońca jest 100. Z kolei świetlówki akwarystyczne mają współczynnik 80 i taki blask dobrze oddaje kolory. Biorąc z kolei pod uwagę temperaturę barwową można powiedzieć, że światło białe ma temperaturę barwową w granicach od 5500 do 6500 K. Poniżej przedziału 5500 K mamy odcień światła zamieniający się z białego w żółć, a powyżej 6500 biel zamienia się w barwę niebieską.

WSKAZÓWKA – temperatura barwowa ma duży wpływ na estetykę, ale dla samych roślin jest to czynnik...

...o o wiele mniejszym znaczeniu. Dlatego najbardziej optymalny wybór to światło o niskiej temperaturze barwowej.

Jaki kolor oświetlenia nocnego?

„NAJBARDZIEJ LUBIMY DELIKATNE PODŚWIETLENIE W NOCY” - to powiedziałyby Wam rybki i rośliny, gdyby umiałyby mówić. Jednak dla wielu osób blask nocny nie jest prostą sprawą i trudno się zdecydować na coś konkretnego. Zdecydowanie bardziej oczywiste jest światło dzienne – wybieramy najczęściej jasne o niskiej temperaturze pokojowe. W nocy jednak najlepiej wybrać delikatny kolor niebieski lub kolor o odcieniu księżycowym. Ważne jest to, aby blask nocny nie był tak intensywny jak dzienny, ponieważ ryby także chcą kiedyś iść spać.

WSKAZÓWKA – zamontujcie nocny poblask tak, by oświetlało front akwarium. W środku pomieszczenia dla ryb będzie ciemno i zwierzęta będą mogły w spokoju odpoczywać.

Charakterystyka oświetlenia led

„ŚWIETLÓWKA CZY OŚWIETLENIE LED” - jeszcze jakiś czas temu nikt nie zadałby podobnego pytania i zaprzątałby sobie głowy podobnym dylematem, ponieważ...

...w sprzedaży były tylko świetlówki T5 I T8.

Obecnie na rynku mamy do wyboru zwykłe paski oraz lampy LED w kształcie świetlówek. Blask LED charakteryzuje się tym, że jest bardziej energooszczędny od świetlówek. Wadą jest światło o charakterze punktowym. Lampy LED złożone są z wielu niewielkich diod. Światło to jest też mało wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia, dzięki czemu jest bardziej trwałe i żywotne. Ten rodzaj lamp zachowuje też cały czas swoją barwę, co wpływa także na mniejsze kosztu utrzymania. Jest to też światło bardzo wydajne i ekonomiczne. Hobbyści pewnie dodają również, że zaletą tego rodzaju źródła jest również sterowalność cyfrowa.

Z kolei zaletą świetlówki jest równomierne światło – świeci ona na całej powierzchni.

WSKAZÓWKA – zaletą blasku LED jest też to, że nie emituje on niemal wcale ciepła, co sprawia, że nie używamy specjalnego mechanizmu schładzającego. Poza tym lampy te są przyjazne dla środowiska i nie posiadają toksycznych substancji oraz związków rtęci.

Kiedy włączać i wyłączać lampy?

„CZY OŚWIETLENIE MOŻE DZIAŁAĆ PRZEZ CAŁĄ DOBĘ?” - z pewnością takie pytanie nie raz zadawaliście sobie ostatnimi czasy. Otóż z blasku można korzystać przez cały dzień. Wystarczy od rana do wieczora włączyć tryb dzienny, a po zmierzchu przejść na tryb nocny.

Jak zamontować oświetlenie? – 6 kroków

  1. wyjmujemy sprzęt z opakowania
  2. zdejmujemy pokrywę akwarium
  3. ustawiamy przycisk lampy
  4. pod dachem układamy lampę smarując w odpowiednim miejscu specjalnym klejem
  5. nakładamy pokrywę akwarium
  6. oświetlenie gotowe do użycia

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!