Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Te piękne ryby w naturze znajdziemy w takich miejscach jak Oman, Izrael, Egipt, Morze Czerwone, Arabia Saudyjska, Jemen, Somalia, Sudan, Jordan, Dżibuti czy Erytrea.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Bywa nazywany z angielskiego Golden Semilarvatus Butterflyfish oraz Masked Butterflyfish, co w wolnym tłumaczeniu będzie oznaczało Złotego motyla i Zamaskowanego motyla. Polska nazwa pod jaką można go spotkać to Motylek niebieskolicy.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Chaetodon semilarvatus to gatunek, który rośnie dość duży i osiąga wielkość nawet około 30 cm, choć w akwarium na ogół nie przekracza 25 cm wielkości. W naturze można je spotkać na wodach do około 20 metrów głębokości. Niestety ze względu na swoje rozmiary wymaga dużego zbiornika około 700 litrów dla młodszych ryb i 1200 dla dorosłych.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Należy ona do rodziny Chetonikowatych Chaetodontidae. Na ich żółtym ciele znajdują się ciemniejsze pomarańczowo-brązowe pasy, a w okolicy oka duże kontrastujące z ubarwieniem ciała plamy w odcieniach niebieskiego. Kształt ciała jest owalny i przypomina dysk, przez co akwaryści morscy czasami nazywają je morskimi paletkami.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

W środowisku naturalnym spotykany jest na ogół w parach, ale bywa że pływają w grupach większej ilości osobników. Gdy pływa ma się wrażenie, jakby zastygał w wodzie, robi to bardzo wolno. W zbiorniku potrzebuje dużo otwartej przestrzeni.


fot. Mariusz Król - Chaetodon semilarvatus

Przyjmuje każdy pokarm zarówno płatkowany, jak i mrożonki. Może podgryzać koralowce, gąbki, rurówki, wieloszczety, a także atakować inne drobne bezkręgowce w domowym zbiorniku.

Zwierzęta te nie są polecane dla początkujących.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!