Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia skały w zbiorniku morskim wbrew pozorom nie dotyczy tylko jego wyglądu. Skała i jej układ odgrywa ważna rolę w tym, jak akwarium będzie funkcjonowało.

Aquascaping – to najprościej rzecz ujmując układanie skał w taki sposób, aby tworzyły one wraz z tym co się na nich znajduje podwodne krajobrazy.

Decydując się na klejenie skały czy to suchej, czy żywej w akwarium morskim należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Jednym z nich jest oczywiście estetyka całego zbiornika. Ostatecznie to akwarium musi się nam podobać. Na rynku znajdziemy wiele gotowych rozwiązań, czy to suchych poklejonych konstrukcji, czy też różnego rodzaju konstrukcji z ceramiki takich jak filary, groty i mosty. Odpowiedni układ powoduje że na akwarium aż chce się patrzeć. Do łączenia skały używamy przeznaczonych do tego klejów. O ile samo planowanie może być fajną zabawą, o tyle klejenie może sprawiać początkowo problemy i w zależności od użytych materiałów czasami trzeba dojść do wprawy. Są również akwaryści, którzy układają skały jedna na drugą tworząc pewnego rodzaju gruzowisko, co też może mieć oczywiście swój urok.

Niestety nie tylko estetyka ma znaczenie. Dobierając skałę do naszego akwarium warto zastanowić się nad odpowiednią ilością miejsc do jej obsadzania w koralowce. Jeżeli będziemy mieli zbyt mało półek, na których można przyczepić koralowce, to szybko zapełnimy cały zbiornik lub na skale będzie dość pusto. Należy także wziąć pod uwagę to, że niektóre z nich wymagają miejsca bliżej tafli wody z większą ilością światła, inne w środkowych partiach, a jeszcze inne na dnie.

Ważną kwestią jest również to, aby skała była opływana przez wodę, żeby nie powstawały martwe miejsca, gdzie woda po prostu stoi, lub jest tam zbyt mały jej ruch. Tutaj na szczęście często samo odpowiednie ustawienie cyrkulacji jest wystarczające. Warto jednak myśleć o tym, aby stworzyć coś w rodzaju ścieżek przepływu. Dobra cyrkulacja to brak zalegającego detrytusu, a co za tym idzie lepsza jakość wody. Fajnie ułożona skała po porośnięciu przez glony wapienne oraz przyklejeniu szczepek z czasem wygląda jak jednolita konstrukcja.


fot. Mariusz Król - akwarium morskie z klejoną żywą skałą w formie filara i półek

Odpowiednia ilość kryjówek jest również ważna, choć tutaj nie myślimy już o koralowcach a o pozostałych mieszkańcach takich jak ryby i skorupiaki. Dzięki nim zwierzęta mogą posiadać własne terytoria. Takie kryjówki, których nie brakuje w środowisku naturalnym mają oczywiście wpływ na samopoczucie zwierząt, a tym samym na ich kondycję.


fot. Mariusz Król - akwarium morskie z klejoną żywą skałą w formie filara i półek (schemat)

Dostęp w różne miejsca zbiornika dla akwarysty jest także bardzo istotny. Dlatego też projektując naszą skałę należy wziąć pod uwagę także nasz komfort podczas prac wykonywanych w akwarium. Półki na korale powinny być łatwo dostępne, a skała tak sklejona, abyśmy mogli w miarę potrzeby dostać się w dowolne miejsce w środku naszego akwarium.

Podsumowując na planowanie ułożenia naszej skały w zbiorniku warto poświęcić trochę czasu, aby zadowolenie było zarówno po naszej stronie, jak i stronie jego mieszkańców. Ostatecznie nic tak nie cieszy jak piękne, kolorowe i zdrowe życie, którym się opiekujemy. Mimo ze sam aquascaping może sprawiać początkującym trochę trudności, to efekt końcowy może okazać się prawdziwym dziełem.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!