Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Żaden zbiornik nie może obyć się bez odpowiedniej filtracji. Na początku przygody z akwarystyką czasami ciężko jest wybrać odpowiedni filtr do akwarium. Jaki rodzaj powinniśmy więc zastosować?

Wybierając filtr do naszego akwarium należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc (ilość przepływu wody na godzinę). Zbyt silna filtracja powoduje zbyt mocny ruch wody (cyrkulację), natomiast za słaby nie będzie wystarczający.

W artykule tym pragnę przedstawić 4 sposoby filtracji a mianowicie:
- filtry wewnętrzne
- filtry zewnętrzne kaskadowe
- filtry zewnętrzne kubełkowe
- filtrację w postaci osobnego zbiornika (sumpa)

Filtry wewnętrzne


Przykład filtra wewnętrznego

Chyba najpopularniejszym sposobem filtracji, zwłaszcza u osób początkujących swoją przygodę z akwarystyką są filtry wewnętrzne. Istnieje na rynku coraz więcej modeli różniących się od siebie nie tylko siłą przepływu wody, ale także kształtem, wielkością i ilością dodatkowych pojemników na media filtrujące. Kiedyś takim podstawowym medium była tylko gąbka. To wszystko uległo zmianie, a producenci podążając za tymi zmianami produkują teraz filtry wewnętrzne, w których można umieścić dodatkowe media filtrujące oprócz gąbki. Mimo wszystko powierzchnia na nie przeznaczona jest bardzo mała, przez co ich wadą jest mała wydajność jeżeli chodzi o filtrację biologiczną (bakterie mają mało miejsca na zbudowanie kolonii). Podłączenie urządzenia jest banalnie proste i po złożeniu go według instrukcji wystarczy przykleić je do ścianki akwarium za pomocą przyssawek i włączyć do kontaktu. Dzięki pracy wirnika woda wpływa przez dolną część filtra przepływając przez gąbkę i inne media, a wypływa górną częścią. Oprócz tego urządzenia te często mają możliwość podłączenia wężyka na wylocie, który wystawiony jest ponad tafle wody i powoduje tzw. "efekt bąbelków" dodatkowo natleniający wodę. Za natlenienie wody odpowiada tutaj również jej falowanie, które wywołać można poprzez skierowanie wylotu na taflę wody. Dzięki filtrom wewnętrznym mamy zarówno filtrację mechaniczną, jak i biologiczną. Ich niewątpliwą zaletą oprócz łatwości w instalacji jest oczywiście niski pobór mocy, najniższa cena i dość dobra filtracja mechaniczna. Niestety zajmują one sporo miejsca w zbiorniku.

Filtry kaskadowe


Przykład filtra kaskadowego

Cieszą się ogromnym uznaniem i nic w tym dziwnego. Są również bardzo proste w instalacji i posiadają o wiele większą powierzchnię na media filtrujące. Filtr zawieszamy zewnętrznie na ściance akwarium, poprzez rurę (która nie zajmuje w naszym akwarium dużo miejsca) zaciągana jest woda, która przepływa wewnątrz filtra przez wkłady filtracyjne i spływa do akwarium z góry (wygląda to jak mini wodospad). Nie powoduje to dużego ruchu wody, który co prawda jeżeli filtr posiada regulację przepływu można zwiększyć. Nadaje on się do większości zbiorników, a dodatkowo pełni funkcję filtracji biologicznej i mechanicznej. Problemem mogą być akwaria z pokrywami bez odpowiednich miejsc na taki filtr. Rozwiązaniem wtedy jest z reguły jedynie uszkodzenie pokrywy przez np. nacięcie otworów. Oprócz tego mają niski pobór mocy i są niewiele droższe od filtrów wewnętrznych. Należy zadbać również o to, aby w akwarium był stały poziom wody, dzięki czemu nie będziemy słyszeć głośnego jej spadania i zapewnimy o wiele lepsze falowanie tafli wody.

Filtry kubełkowe


Przykład filtra kubełkowego z przegrodami na media filtracyjne

Zarówno wlot i wylot wody doprowadzany jest rurami do zbiornika. Dodatkowo na wylocie wody zamontować można np. deszczownice zwiększającą natlenianie. Urządzenie często przypominające "mały odkurzacz" montowane jest poza zbiornikiem i rewelacyjnie sprawuje się jako filtr biologiczny. Powodem tego jest bardzo duża powierzchnia na media filtrujące. Po otwarciu filtra kubełkowego znajdziemy w nim przeważnie pojemniki w postaci koszyków, które uzupełniamy naszymi wkładami. Niestety cena filtrów jest już znacznie wyższa niż wspomnianych wyżej rodzajów (wewnętrznych i kaskadowych). Oprócz filtracji biologicznej również odpowiada za filtracje mechaniczną.

Sump


Fot. Mariusz Król - wlot i spływ w filtracji za pomocą tzw. sumpa


Fot. Mariusz Król - sump z przegrodami oraz z zamontowanym odpieniaczem

To rodzaj filtracji polegający na odprowadzeniu wody z głównego zbiornika za pomocą spływu do osobnego zbiornika (akwarium z przegrodami). W przegrodach tych umieszczamy różnego rodzaju media filtrujące. Woda przepływa pomiędzy odpowiednio ułożonymi przegrodami przez nasze wkłady, a następnie powraca do akwarium. Jej powrót jest możliwy poprzez umieszczenie pompy obiegowej, która wtłacza wodę przez rurę i tzw. wlot do zbiornika ogólnego. Ten rodzaj jest najbardziej wymagający, ale i najwydajniejszy. Wymaga dodatkowego stworzenia komina z dziurami w zbiorniku, lub zamontowania pudełka przelewowego. W sumpie możemy trzymać grzałkę (wiec dodatkowo oszczędzamy miejsce w akwarium i staje się ona niewidoczna), termometr, czy zamontować odpieniacz, zrobić np. refugium (hodowlę glonów pochłaniających takie związki jak No3) i wiele więcej.

Pamiętajmy o tym, że zarówno pompa obiegowa jak i w/w filtry muszą cały czas pracować. Dodatkowo wkłady należy czyścić regularnie najlepiej w wodzie z akwarium (np. przy podmianie). Czyszczeniem tym pozbywamy się nie tylko niechcianych elementów, ale i całych kolonii bakterii, dlatego po wykonaniu tej czynności powinniśmy wlać szczepy bakterii, celem odbudowania ich kolonii.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!