Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Karpiowate zagościły w wielu akwariach na całym świecie. Najbardziej popularne są welonki, które ku rozpaczy „zielonych” są często trzymane w kilku litrowych kulach. Bardzo popularne są też różne rodzaje brzanek (np. Sumatrzańskie, różowe, purpurowe, oraz stające się popularne dopiero w ostatnich latach rekinie- nie da się rozmnożyć w akwarium, oraz Denisona Puntius Denisoni, które rozmnaża się jedynie w Tajlandi przy użyciu hormonów)

Brzanki bardzo dobrze czują się w akwariach i łatwo je udomowić. Zbiornik dla brzanek powinien być gęsto zarośnięty, ale z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Niestety nie wszystkie rośliny można trzymać z większością brzanek. Duża ilość gatunków objada i szarpie delikatne rośliny takie jak Cabomba, dlatego w akwariach należy zasadzić rośliny z dużymi twardymi liśćmi takie jak Cryptocoryny czy Anubiasy.

Kolejnym ciekawym gatunkiem są razbory, z których naj ciekawiej prezentuje się razbora klinowa. W akwariach hoduje się ją już ponad 80 lat, ale wielu akwarystów z całego świata ceni tą rybkę za jej usposobienie i wygląd. Nie mają one bardzo wygórowanych wymagań woda lekko kwaśna i średnio twarda sprawia, że rybki czują się znakomicie i pokazują swe wspaniałe kolory. Bardzo ciekawy jest proces godowy, gdyż możemy zobaczyć bardzo nietypowe i rzadkie u ryb zjawisko. Samica razbory odwraca się grzbietem do dołu i przykleja ikrę na spodniej części liścia. W tym samym czasie samiec oplata trzon ogonowy samicy i zapładnia ikrę.

Dużym zaskoczeniem była brzanka Denisona, którą hodowlę w akwariach rozpoczęto dopiero w ostatnich latach. Wielu akwarystów twierdzi, że jest to jakiś genetyczny eksperyment, i że brzanki te wyglądają jakby były pomalowane. Jest to jednak nieprawda. Kilka ekspedycji badawczych pojechało do miejsca ich występowania, gdzie bez trudu złapali te rybki. Ich hodowla jest jednak trudna gdyż istnieją specjalne wymagania takie jak nurt w akwarium. Mimo wszelkich minusów tej rybki z których największym jest to, że nie da się ich rozmnożyć w akwarium wielu akwarystów z pewnością kupiłoby je do swoich zbiorników, jednak wielu (w tym mnie) zniechęca kosmiczna cena w niektórych sklepach przekraczająca 50zł za sztukę. Po cichu mam nadzieję, że za parę lat stanieją tak jak to miało miejsce u np. rekini, albo u Labeo parę ładnych lat temu.

Bardzo atrakcyjna lecz niestety prawie niedostępna w Polsce jest brzanka Probarbus jullieni. Przypomina nieco rekinię ale jest zdecydowanie inaczej ubarwiona. Jednak ma zdecydowanie większe wymagania i rośnie zdecydowanie większa bo do 90cm (w akwarium nieco mniej).

Grubowarg dwubarwny (czyli labeo bicolor) jest chyba najbardziej popularnym grubowargiem. W Polsce na rynku pojawił się jeszcze w PRL-u i był praktycznie nie do kupienia, a jak gdzieś był do sprzedania to za niebotyczne pieniądze (lub na czarno za $). Jednak obecnie jak się komuś podoba może za grosze bez problemu go dostać w większości sklepów. 

Mam nadzieję, że tym artykułem pokazałem, że w akwariach bardzo często trzymamy różne gatunki z rodzaju tak rozpowszechnionych w polskich wodach ryb karpiowatych.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!