Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus williamsi

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty.

Wielkość:

Dorastają do 16 cm długości ciała.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus williamsi

Dymorfizm płciowy:

Dymorfizm nie jest wyraźnie zaznaczony, samce są mocniej wybarwione i nieco większe od samic.

Akwarium:

Jak wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi jest rybą terytorialną. Wymaga zbiornika minimum 150 cm długości (np. 375 litrów 150X50X50). Żyje w naturze wśród skał i dlatego też należy zapewnić im dużo kryjówek np. z wapieni i piaskowców. Woda powinna być raczej twarda, mieć temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza i pH od 7,5 do 8.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus williamsi

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus williamsi

Charakterystyka ogólna:

Bardzo ładne i dość rzadko spotykane w handlu pyszczaki. W zależności od konkretnego miejsca pochodzenia mogą różnić się kolorystyką, stąd też rózne odmiany barwne.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!