Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Zobrazowanie różnic szkła

Wybierając zbiornik którym będziemy chcieli cieszyć się przez długie lata warto zastanowić się nad szkłem, z jakiego będzie ono wykonane. Wybór jest dość prosty jeżeli możemy sobie pozwolić na trochę większe koszty.

Na rynku spotkamy się przede wszystkim z akwariami szklanymi. Wykonane one będą z trzech rodzajów szkła:

- Float

- Guardian

- OptiWhite

Każdy z tych rodzajów może mieć jeszcze pewne "podrodzaje" jak np. szkło Float Extra Clear. Zajmiemy się jednak opisaniem różnić między materiałami w wersji podstawowej.

Szkło Float jest dość zielonym szkłem. Z trzech konkretnie omawianych materiałów niestety to ono będzie cechowało się najniższą ceną, ale jednocześnie najbardziej będzie zmieniało nam kolory widziane w zbiorniku. To właśnie z tego materiału wykonanych jest najwięcej zbiorników dostępnych w sklepach. Akwaria klejone są zarówno białym, jak i czarnym kolorem silikonu.

Szkło Guardian charakteryzuje się większą przeźroczystością i bardziej neutralnym kolorem od szkła Float, przypominającym raczej błękit (moim zdaniem), niż zieleń. Nadal jednak jest to szkło zielone, choć jaśniejsze i efekt błękitu pojawia się w cienkim szkle, zieleń nadal jest widoczna w szkle grubszym. Efekt ten może być spowodowany również oświetleniem w danym pomieszczeniu. Szkło to przepuszcza więcej światła, dzięki czemu kolory w akwarium będą bardziej naturalne. W sklepach można spotkać zbiorniki wykonane z tego szkła. Będą one nieco droższe, ale efekt lepszej widoczności powinien być zauważony gołym okiem. Spotkamy akwaria ze spojeniami białymi i czarnymi.

Mimo wszystko najlepszym wyborem będzie akwarium wykonane ze szkła OptiWhite. Szkło to jest niesamowite, jeżeli chodzi o przeźroczystość. Współczynnik przepuszczania światła przez ten materiał wynosi aż 100% więcej od standardowego szkła. Dzięki temu szkło sprawia wrażenie, jakby go nie było, a co za tym idzie, my jako odbiorcy uzyskujemy imponujące efekty, zwłaszcza przy krystalicznie czystej wodzie. Mamy wtedy wrażenie, że woda jest jakby zawieszona w powietrzu. Oprócz tego kolory zwierząt i roślin będą idealnie naturalne, a odpowiednie światło tylko je podkreśli. Niestety cena szkła OptiWhite jest wyższa, ale tak to już bywa, że niestety coś za coś. Dodatkowo bardzo mało sklepów posiada w ofercie gotowe zbiorniki wykonane z tego materiału. Warto zwrócić również uwagę na krawędzie w akwariach OptiWhite, które są dodatkowo szlifowane. Nie stosuje się też żadnych dodatkowych wsporników, a dodatkowym wzmocnieniem jest najczęściej grubsze szkło. Niektórzy decydują się na czarny silikon, jednak lepszym wyborem jest zdecydowanie białe spojenie ścianek.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!