Ukwiały


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Cribrinopsis crassa

W środowisku naturalnym gatunek ten występuje m.in. w takich miejscach jak: Włochy, Hiszpania, Wybrzeże europejskie, Morze Adriatyckie, czy Morze Czarne.

Minimalna wielkość akwarium do hodowli to około 50 litrów pojemności. Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć temperaturę od 23°C do 27°C.

fot. Mariusz Król - Cribrinopsis crassa

Zwierzęta te są niewielki i dorastają zaledwie do około 10 cm wielkości. Wolą średni przepływ wody i miejsca z dość mocnym oświetleniem. 

Mimo niewielkich rozmiarów należy do ukwiałów symbiotycznych, które w akwarium chętnie zamieszkują "błazenki". Najczęściej zdarza się tak, gdy posiadamy populację kilku tych ukwiałów obok siebie, przez co tworzą zdecydowanie większy "dywan" z macek.

Odżywia się dzięki światłu przez symbiotyczne glony (zooksantele), jednak konieczne jest dokarmianie mrożonkami takimi jak mysis, artemia, czy niewielkie krewetki koktajlowe.

fot. Mariusz Król - Cribrinopsis crassa

Decydując się na zakup, należy zwrócić na to jak wygląda stopa zwierzęcia, ponieważ nie może być uszkodzona.

Ukwiały te mnożą się przez podział i są dość agresywne. Mogą spacerować po zbiorniku i parzyć koralowce. Ukwiał może posiadać macki w kształcie bąbelków, lub podłużne.

Należy postępować bardzo ostrożnie z tym ukwiałem, ponieważ może on parzyć, a dodatkowo jest dość delikatny.

Zwierzę to jest dość proste w hodowli i nie powinno sprawiać problemów początkującym akwarystom morskim.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!