Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Amphiprion clarkii to kuzyn Amphiprion ocellaris, czyli chyba jednej z najczęściej hodowanych ryb w akwariach morskich (popularnego Nemo).

Jest rybą z rodziny garbikowatych Pomacentridae i dorastają nawet do 10 cm długości ciała.

W naturze występuje w takich miejscach jak Oman, Indie, Raja Ampat, Bali, Chiny, Filipiny, Fiji, Indonezja, Japonia, Guam, Indopacyfik, Malediwy, Korea, Mikronezja, Morze Andamańskie, Nowa Kaledonia, Pacyfik Zachodni, Palau, Papua Nowa Gwinea, Ocean Indyjski, Komodo, Oman, Singapur, Sri Lanka, Tonga, Tajwan, Wyspy Bożego Narodzenia, Wyspy Ryukyu, Wyspy Salomona, Tajlandia, czy Australia.

Charakterystyczne dla tego gatunku "błazenka" są aż trzy jasne pasy przebiegające w poprzek ciała tuż za okiem, mniej więcej po środku ciała i przy płetwie ogonowej.


fot. Mariusz Król - Amphiprion clarkii

Należy zapewnić im temperaturę wody od 24°C do 27°C. Warto również pokusić się o hodowanie ukwiału. Ryby te jak wszystkie "błazenki" często żyją z nimi w symbiozie. Są odporne na parzydełka ukwiałów i robią sobie z nich naturalny dom. Bardzo ładnie to wygląda, gdy wręcz kąpią się w ich mackach. Korzyści z tej symbiozy są oczywiście dla obu stron. Otóż ryby korzystają z resztek pokarmu znajdującego się w ukwiale i są dodatkowo bronione przez jego parzydełka. Ukwiał z kolei jest broniony zaciekle przez błazenki. Zapytacie po co bronić ukwiał? Większość zwierząt nie zrobi mu nic złego, ale istnieją od tej reguły pewne wyjątki. Mam tutaj na myśli ryby z rodziny ustnikowatych, dla których ukwiał może stać się pożywieniem. Oprócz tego bezkręgowiec ten posiada w sobie glony, a te potrzebują minerałów, które znajdują się w odchodach błazenków.

Jeżeli nie posiadamy żadnego ukwiału istnieje prawdopodobieństwo zamieszkania przez ryby w innym koralu takim jak Sarcophyton, czy Euphyllia. Zdarza się również że zamieszkują np. duże Rhodactisy.

Samiec jest z reguły mniejszy od samicy. Ich bardzo specyficzna cechą jest zdolność zmiany płci. Jeżeli z jakichś powodów ginie samica, jej miejsce może zająć dominujący samiec, który przekształci się w samicę. Z kolei jego miejsce zajmuje inny samiec (ten który był zaraz po nim w hierarchii).

UWAGA: Wyżej wspomnianego zachowania nie zaobserwujemy raczej w akwarium. Powód? Bardzo prosty. Otóż w domowych warunkach niestety powinniśmy hodować maksymalnie jedną parę tych ślicznych ryb. Co więcej nie można również mieszać różnych gatunków błazenków. Co prawda możemy się o to pokusić, ale dopiero w akwariach o dużych litrażach i sugerowałbym tutaj pojemność od około 700 litrów wzwyż. Niestety ryby nie tolerują się wzajemnie i z reguły kończy się to śmiercią podczas walk.

Rozmnażanie ryb odbywa się średnio co około 27 dni i ma ono związek z pełnią księżyca. Całe zdarzenie wygląda bardzo spektakularnie. Towarzyszy mu taniec godowy i oczyszczanie miejsca, w którym zostaną złożone jajeczka. Następnie opiekuje się nimi i wachluje je płetwami samiec, co trwa około 8 dni. Po tym czasie młode przychodzą na świat. Można zaobserwować małe rybki jeszcze w jajeczkach już po kilku dniach od złożenia ikry. Niestety odchowanie potomstwa nie jest proste i zazwyczaj niestety kończy się fiaskiem. Największym problemem jest odkarmienie młodych do wielkości, w której będą mogły powoli przestawiać się na pokarmy mrożone. Jeżeli będziemy chcieli spróbować swoich sił trzeba zaopatrzyć się w fitoplankton oraz drobny zooplankton i najlepiej rozpocząć jego hodowlę.

Karmimy je urozmaiconym pokarmem suchym, mrożonym i żywym.

Bardzo dużym plusem jest to, że ryba jest praktycznie bezproblemowa i śmiało można ją polecić początkującym. Jest także dość odporna na błędy akwarysty związane chociażby ze zmianą parametrów na wody na gorsze. Oprócz tego ryba jest naprawdę długowieczna i krążą plotki o osobnikach, które w akwarium potrafiły dożyć nawet do 20 lat.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!