Jeżowce


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Jeżowiec Tripneustes gratilla

Jeżowce to bardzo ciekawe i ładne zwierzęta morskie. Opisywany gatunek występuje w naturze w Afryce Południowej i Zachodniej, Infopacyfiku, Morzu Czerwonym i na Hawajach.

Morskie jajo, bo tym mianem (Sea egg) nazywany jest często Tripneustes gratilla nie należy do bardzo dużych zwierząt. Dorasta średnio od 8 cm do 10 cm średnicy. Ma od pięciu do 10 podwójnych rzędów kolców białych i czerwonych/pomarańczowych oddzielonych od siebie przerwami koloru czerwonego, fioletowego, białego, lub czarnego.

Minimalne akwarium jakie powinniśmy mu zapewnić to około 150 litrów, choć niektóre źródła podają, że zbiornik powinien mieć minimum 500 litrów. Moim zdaniem jest to jednak przesada, ponieważ zwierze nie jest duże. Woda powinna mieć od 24°C do 30°C jeżeli chodzi o temperaturę i dość stabilne parametry.

Tripneustes gratilla jest spokojnym stworzeniem, które świetnie nadaje się jako część ekipy czyszczącej. Jeżeli uwielbiamy jednak nasze algi wapienne porastające nasze skały i niewątpliwie dodające im uroku, należy mieć na uwadze to, że może on się nimi odżywiać oprócz wszelkich innych glonów. Oprócz tego może maskować się przyczepiając do swoich igieł małe skałki, gąbki, czy inne elementy ze zbiornika.

UWAGA:

Jeżowca nie należy wyciągać ponad taflę wody. Między zbiornikami i podczas jego łapania również należy przekładać go pod wodą.


fot. Mariusz Król - Jeżowiec Tripneustes gratilla

UWAGA ZWIERZĘ TRUJĄCE!

Decydując się na ten gatunek warto wiedzieć o tym, że zwierze posiada szkodliwą truciznę. Trzeba więc być ostrożnym podczas kontaktów ze zwierzęciem. Jednej osobie nic nie będzie, jednak druga może mieć już różne objawy podczas zetknięcia się z toksyczną substancją. Każdy inaczej reaguje na truciznę. W momencie podejrzenia kontaktu z nią należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Można go dokarmiać algami nori i liśćmi mniszka lekarskiego.

UWAGA:

Świetny glonożerca! Jeśli w akwarium istnieje problem z glonami nitkowatymi, czy Caulerpa, ten jeżowiec sprawdzi się rewelacyjnie.

Moim zdaniem jest to ciekawa pozycja, aczkolwiek nie polecałbym go początkującym.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!