Skorupiaki
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Neocaridina to rodzaj niewielkich, karłowatych krewetek słodkowodnych. W naturze spotykane są one w Chinach, Wietnamie, a wyhodowane na Tajwanie.

Krewetki słodkowodne w ciągu ostatnich lat zyskały bardzo dużą popularność i ogromne znaczenie w akwarystyce. Neocaridina davidi "Dream Blue Rili" to tak naprawdę odmiana barwna z gatunku Neocardina, dlatego też w artykule opisywany jest po prostu gatunek Neocaridina.

Tolerancja parametrów wody

Opisywany gatunek jest zdecydowanie najbardziej tolerancyjnym jeżeli chodzi o parametry wody. Zakres pH tolerowany przez krewetki to od 6 do 8, KH od 0 do 10, GH od 4 do 14 i TDS od 80 do 400. Najlepiej gdyby woda oscylowała w granicach 25°C jeżeli chodzi o temperaturę. Co prawda skorupiaki te mogą przebywać w wodzie od 18°C do 28°C, ale nie będą się w niej rozmnażały i będą znacznie krócej żyły.

Najlepsze parametry wody to 25°C, KH 5, pH 6,7-7,5 i GH 12.

Przygotowanie zbiornika

Akwarium dla krewetek nie musi być duże i kilka osobników można trzymać już w zbiorniku o pojemności 20 litrów. Na dnie wysypujemy drobny piasek a w środku staramy się stworzyć licznego rodzaju kryjówki z kamieni i korzeni. Oprócz tego jako "zieleninę" umieszczamy świetnie nadający się do każdego krewetkarium mech jawajski.

Bardzo ważne jest zadbanie o dobrą filtrację, gdyż skorupiaki te są bardzo wrażliwe na związki azotu i miedzi oraz słabe natlenienie wody. Ze względu na ich rozmiar nie trzymamy krewetek z większymi rybami, a zwłaszcza tymi, które gustują w skorupiakach.


fot. Mariusz Król - Neocaridina davidi "Dream Blue Rili"

Wielkość i płeć

Krewetki są niewielkie i osiągają od 2 do 3 cm długości. Samice są większe od samców i z reguły ich ubarwienie jest intensywniejsze. Jajeczka rozwijają się w posiadanych przez nich tzw. siodełkach. Odwłok samic jest  wypukły, a u samców jest płaski.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiągają mając minimum 3 miesiące. Samica nosi jajeczka przez około miesiąc po czym wykluwają się młode. Nie są one jeszcze wybarwione, a podawany pokarm nie różni się od pokarmu dla rodziców.

Karmienie i wylinka

Podawany pokarm urozmaicamy bardzo często. Można podawać spirulinę, pokarmy żywe i sztuczne, a także te dedykowane specjalnie dla krewetek. Odżywiają się także resztkami i szczątkami obumarłych roślin i zwierząt. W akwariach można dokarmiać także warzywami takimi jak marchewka, brokuł, czy ogórek, aczkolwiek przed podaniem wszystko trzeba odpowiednio przygotować (gotowanie, lub sparzenie). Należy zadbać również o podawanie im liści buku, olchy, czy migdałecznika oraz zaopatrzyć się w szyszki olchy. Liście zakwaszają wodę tworząc idealne warunki dla małych podopiecznych. Krewetki zrzucają oczywiście wylinkę po czym stają się raczej apatyczne i siedzą w ukryciu do czasu stwardnienia nowego pancerza.

Hodowcy krewetek prześcigają się ze sobą próbując dojść do perfekcji jeżeli chodzi chociażby o ubarwienie swoich pupili, a same skorupiaki są świetne dla początkujących akwarystów.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!