Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Fot. Mariusz Król - zbrojnik niebieski samiec

Rodzina:

Zbrojnikowate Loricariidae

Pochodzenie:

Ameryka Południowa.

Wielkość:

do 14 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Na przedniej części głowy samca znajdują się silnie rozgałęzione wyrostki, samica z reguły jest mniejsza i jaśniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie lub są one w postaci szczątkowej.


Fot. Mariusz Król - zbrojnik niebieski samica

Akwarium:

Optymalne warunki w jakich powinno hodować się zbrojniki powinny być następujące: akwarium powyżej 120 litrów z licznymi kryjówkami (kamienie, korzenie, groty lub łupiny z orzecha kokosowego), woda o temperaturze 23-28 stopni Celsjusza, pH 6-7, dobrze natleniona i często odświeżana.

Rozmnażanie:

W naturalnych warunkach zbrojniki rozmnażają się w czasie pory deszczowej co ma związek ze zmianą twardości wody. Samiec przed tarłem czyści wnętrze swojej kryjówki. Samica wpływa do kryjówki po czym samiec blokuje wejście aby zatrzymać samicę w środku. Wtedy następuje akt zapłodnienia (samica składa ikrę, a samiec polewa ją spermą). Ikra przykleja się w postaci grona do pułapu kryjówki. Jaja są stosunkowo duże (około 2,5 mm średnicy), koloru żółtopomarańczowego. Po złożeniu ikry samiec obejmuje opiekę nad ikrą, wypędzając samice z kryjówki. Samiec wachluje ikrę przy pomocy ruchów płetw piersiowych i brzusznych powodując przepływ wody (optymalne warunki tlenowe). Od czasu do czasu opuszcza kryjówkę wychodząc na żer. Wylęg larw następuje po 4-7 dniach, a po dalszych 4-5 dniach młode zbrojniki opuszczają kryjówkę. Mają one wtedy około 10 mm długości . Zaczynają żerować i zachowywać się jak osobniki dorosłe. Rosną szybko, długość 3 cm osiągają po około 10 tygodniach. Młode zbiorniki osiągają dojrzałość płciową po około 12-tu miesiącach, co zależne jest m.in. od warunków i sposobu karmienia.


Fot. Mariusz Król - zbrojnik niebieski młody

Pokarm:

Zbrojnik zje każdy pokarm dostępny w sprzedaży, lecz trzeba także zapewnić mu pokarm roślinny   (np. sparzoną sałatę).

Charakterystyka ogólna:

Zbrojnik jest rybą zgodną i towarzyską, czasami samiec (w czasie opieki nad rozwijającą się ikrą) bywa agresywny. Jego ciało jest szarobrązowe z rozrzuconymi na ciele biało-żółtymi plamkami, pokryte płytkami kostnymi . W ciągu dnia ryby te ukrywają się w kryjówkach na dnie. Żeruje przeważnie wieczorem lub nocą zjadając rośliny plechowe (np. glony) lub resztki pokarmu. Dorasta do 15cm długości, w akwariach nie przekracza 13cm.

Źródła:

Moja wiedza

Atlas Ryb Akwariowych (Warunki hodowlane, nazwa łacińska, rozmnażanie ).

Autor artykułu
Michał Pietrzkiewicz

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!