Opisy ryb
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae - pyszczak

Pochodzenie:

Jezioro Malawi (Afryka), litoral skalisty.

Wielkość:

Dorastają do 8 cm długości, choć czasami zdarzają się nieco większe (nawet 10 cm) osobniki.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Dymorfizm płciowy:

Samce mają nieco mocniejsze ubarwienie oraz bardzie terytorialne od samic. Rywalizują ze sobą o miejsce w akwarium i posiadają nieco dłuższą płetwę odbytową. Rozróżnienie płci jest bardzo trudne, a opisane różnice ciężko zauważyć.

Akwarium:

Jako niewielcy przedstawiciele tych kolorowych ryb jakimi są pyszczaki z jeziora Malawi nie wymagają dużego zbiornika i decydując się tylko na jeden gatunek można trzymać je już w akwarium o pojemności około 150 litrów. Należy pamiętać o tym, że dla pyszczaków najważniejsza jest jak największa powierzchnia dna. Dlatego też akwarium nie powinno być wysokie, a jak najdłuższe i najgłębsze.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Rozmnażanie:

Jak w przypadku wszystkich pyszczaków z jeziora Malawi samica składa ikrę, którą zapładnia samiec. Następnie samica nabiera ją do pyszczka i inkubuje przez okres około 4 tygodni. Po tym czasie wypluwa ona w pełni rozwinięte i samodzielnie pobierające pokarm młode, które czasami powracają jeszcze do jej pyska (bezpiecznego schronienia).

Pokarm:

Karmimy pokarmami głównie pochodzenia roślinnego takimi jak np. sałata. Z pokarmów gotowych te dedykowane dla Malawi oraz Spirulina. Czasami urozmaicamy dietę mrożoną artemią i wystrzegamy się takich pokarmów jak serca wołowe.


Fot. Mariusz Król - Pseudotropheus demasoni

Charakterystyka ogólna:

Bardzo ładne choć dość agresywne pyszczaki z grupy Mbuna o ubarwieniu niebiesko-granatowym. Sugeruje się hodowlę w haremach, gdzie na jednego samca przypadają minimum 3 samice. Ryby są terytorialne i agresywne w stosunku do pozostałych.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!