Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Guramiowate Osphronemidae

Pochodzenie:

Azja, indonezyjskie wyspy Jawa, Sumatra, Bangka i Biliton. Zamieszkuje niewielkie oczka wodne i strumienie do wysokości 1600 m npm.

Wielkość:

do 6 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samice są nieco mniejsze i mają węższą płetwę odbytową w porównaniu do samców.

Akwarium:

Zadowala się niewielkim - bo już o długości 40 cm - akwarium, które jednak musi być gęsto obsadzone roślinnością. Dekoracje w postaci korzeni i kamieni, chętnie kryje się między korzeniami potorfowiskowymi i w kamiennych grotach. Podłoże dowolne. Woda miękka do twardej o temperaturze 22-24C i pH 6,5-7,5. Dobrze znosi okresowe obniżenie temperatury wody do 18C.

Rozmnażanie:

Niezbyt trudne. Tarło rozpoczyna się od przepędzania przez tarlaki wszelkich intruzów z danego terytorium (jeśli tarło odbywa się w akwarium ogólnym). Samica chwyta pojedyncze zapłodnione jaja wypadające z zagiętej płetwy odbytowej samca i wypluwa je przed samcem, który zbiera wszystkie do pyszczka. Przez następne 10-14 dni ikra jest inkubowana w jamie gębowej samca, którego wtedy najlepiej przenieść do osobnego akwarium. Po tym czasie samiec wypuszcza około 7 mm narybek. Jako pierwszy pokarm najlepiej podawać naupliusy artemii.

Pokarm:

Wszystkożerna, najlepiej karmić niewielkim pokarmem żywym i mrożonym takim jak: oczlik, dafnia, artemia, plankton itp. Jako uzupełnienie pokarm w płatkach dobrej jakości.

Charakterystyka ogólna:

Łatwy w hodowli gębacz, łagodnie usposobiony, czasem wręcz nieśmiały. Wiedzie skryty tryb życia, dlatego bardzo istotne jest zapewnienie odpowiednich kryjówek w akwarium. Polecany początkującym akwarystom. Ciało wydłużone, na grzbiecie ubarwione oliwkowo-brunatnie. Od pyszczka po nasadę płetwy ogonowej biegnie ciemny, poziomy pas. Powyżej i poniżej niego biegną dwa podobne pasy, czasem słabo widoczne. Spód ciała oraz płetwy: odbytowa, ogonowa i grzbietowa koloru ciemnoczerwonego. Występuje w trzech odmianach różniących się nieco ubarwieniem.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!