Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Krewetki słodkowodne cały czas zdobywają coraz większą popularność. Pojawiły się na rynku już jakiś czas temu ale mało osób o nich jeszcze wie, a szkoda. Na początku chciałbym przybliżyć krewetki karłowate, które należą do rodziny Atyidae, rodzaj Cardina. Zaliczane są do niego gatunki Cardina i Neocaridina

Krewetki karłowate należą do najmniejszych krewetek (stąd też ich nazwa). Dorastają do 2-4 cm. Pochodzą głównie z wód Azji. 

Jak zacząć? To proste. Na początek należy wybrać jakiś łatwiejszy gatunek. Godne polecenia są:

- Neocaridina deniculata sinensis „Red cherry”

- Cardina cf. babaulti

- Caridina japonica “Amano”

Jeżeli zależy nam na rozrodzie krewetek to polecam dwa pierwsze gatunki, gdyż rozmnażają się w słodkiej wodzie. Co do Caridiny japonici to potrzebne jest zasolenie wody, ale o tym później.

Jak urządzić akwarium dla tych wspaniałych skorupiaków?

Otóż nie jest to wcale trudne. Na początku przyda nam się zbiornik minimum 10 litrowy ale wskazany jest większy . Od tej pory nie będzie to akwarium ale nosić będzie dumną nazwę – krewetkarium. Przede wszystkim należy zapewnić dobrą filtrację (filtr jest niezbędny) w celu dobrego natlenienia wody. Krewetki są wrażliwe na związki amonowe w wodzie więc musimy zadbać o systematyczne podmiany wody w ilości ok. 20 % objętości akwarium. Jeżeli już zakupimy filtr i wlejemy wodę, to możemy rozejrzeć się za podłożem. Najlepsze będzie podłoże piaszczyste lub żwir o drobnej granulacji rzędu 2-3 mm . Skorupiaki przy takim drobnym podłożu będą mogły przewracać każde ziarenko z osobna w celu oczyszczenia go. Podłoże przed wsypaniem do naszego krewetkarium należy porządnie wypłukać. Jako dekoracje możemy zastosować korzenie, kamienie (nie zmieniające właściwości wody), oraz liście dębu, olchy lub migdałecznika. Korzeń można obsadzić mchami lub monosolenium pelią. Ciemna zieleń ładnie kontrastuje z krewetkami. Osobiście jestem przeciwnikiem roślinności w krewetkarium, jednakże jeśli komuś bardzo zależy, to może posadzić rośliny, ale przez to będziemy rzadziej widywali krewetki. Jak już mamy zaplanowany wystrój to pozostaje nam czekać, aż akwarium dojrzeje. W tym celu możemy po kilku dniach wpuścić kilka ryb aby „zrobiły” nam zaplecze bakteryjne., Lub możemy tez wlać trochę wody z dojrzałego już akwarium. Parametry dla wyżej wymienionych gatunków powinny oscylować w takich oto granicach: temp wody 19-25 stopni Celsjusza, woda średnio twarda o pH 6,8 – 7,5. Oczywiście krewetki mogą się mnożyć w innych parametrach, co mogę potwierdzić na swoim przykładzie. Krewetki Red cherry mnożą się w twardej wodzie (TWO ok. 24 i TWW ok. 12 i pH 7,5). W niższych temperaturach skorupiaki są bardziej żywotne i według mnie lepiej się czują. 

Gdy już zadbaliśmy o parametry wody, można zająć się sprawą karmienia.

Otóż krewetki są wszystkożerne, ale w ich diecie powinny przeważać pokarmy roślinne. Na rynku pojawiły się już pokarmy „dedykowane” krewetkom, jednakże możemy im podawać również pokarmy przeznaczone dla ryb. Jako dodatek do diety warto podawać gotowane warzywa jak marchewka, czy kalafior.

Myślę, że z taka wiedzą można śmiało zacząć hodowle krewetek.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!