Artykuły
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Czy wiecie, że ryby lubią składać ikrę wczesnym rankiem? Rytm dnia ma dla nich więc bardzo duże znaczenie. A kto lepiej nie wyznaczy rytmu dnia jak nie...

...oświetlenie?

Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Rola oświetlenia w akwarium

„TO DZIĘKI MNIE ROŚLINY ROZWIJAJĄ SIĘ W AKWARIUM” - to powiedziałoby oświetlenie, gdyby potrafiło mówić. Światło ma ogromny wpływ na wszystko, co żywe – można powiedzieć, że jest tego wręcz sensem życia. Rytm dobowy związany z pojawieniem się lub gaśnięciem światła wyznacza aktywność i zachowanie zwierząt. Dlatego zadaniem jasności akwariowej jest odtwarzanie tego naturalnego rytmu dnia. Przez część doby akwarium musi być nieoświetlone, aby rośliny i zwierzęta zaznały odpoczynku.

Poza tym warto też wiedzieć, że światło wpływa na...

...fotosyntezę roślin i proces wytwarzania przez nie tlenu.

Piękny odblask wpływa poza tym na estetykę!

WSKAZÓWKA: pamiętajcie, że zbyt mała ilość blasku w akwarium sprawi, że ryby nie będą rozwijały się prawidłowo, ale zbyt dużo światła wpłynie na rozwinięcie się glonów.

 

Jak dobrać oświetlenie?

RODZAJ OŚWIETLENIA ZALEŻY OD WIELKOŚCI AKWARIUM I OD JEGO ZAWARTOŚCI” - te słowa powiedziałaby osoba, która akwarystykę ma w małym palcu. Im większe akwarium, tym oczywiście mocniejsza jasność. Poza tym innego typu rozjaśnienie musicie zastosować w akwariach z roślinami słodkowodnymi a innego w pomieszczeniach z rybami morskimi.

WSKAZÓWKA – pamiętajcie o tym, aby w akwariach o wysokości powyżej 50 centymetrów należy stosować 1 W jasności na litr wody, a w pomieszczeniach dla ryb o wysokości poniżej 50 centymetrów stosujcie 0,75 W światełka na litr wody.

Jaka barwa światła i jasność

„NAJBARDZIEJ ODPOWIADA NAM OŚWIETLENIE O NISKIEJ TEMPERATURZE BARWOWEJ” - to z kolei o barwie światła powiedziałyby ryby i rośliny, gdyby miały Wam coś doradzić. Specjalista od akwarystyki dodałby jeszcze to, że kolor światła w domku dla ryb należy dobierać podobnie jak dobiera się zwykłą żarówkę do oświetlenia wnętrza domu, czyli bierze się pod uwagę temperaturę pokojową i współczynnik dodawania kolorów RA. Na przykład współczynnikiem RA słońca jest 100. Z kolei świetlówki akwarystyczne mają współczynnik 80 i taki blask dobrze oddaje kolory. Biorąc z kolei pod uwagę temperaturę barwową można powiedzieć, że światło białe ma temperaturę barwową w granicach od 5500 do 6500 K. Poniżej przedziału 5500 K mamy odcień światła zamieniający się z białego w żółć, a powyżej 6500 biel zamienia się w barwę niebieską.

WSKAZÓWKA – temperatura barwowa ma duży wpływ na estetykę, ale dla samych roślin jest to czynnik...

...o o wiele mniejszym znaczeniu. Dlatego najbardziej optymalny wybór to światło o niskiej temperaturze barwowej.

Jaki kolor oświetlenia nocnego?

„NAJBARDZIEJ LUBIMY DELIKATNE PODŚWIETLENIE W NOCY” - to powiedziałyby Wam rybki i rośliny, gdyby umiałyby mówić. Jednak dla wielu osób blask nocny nie jest prostą sprawą i trudno się zdecydować na coś konkretnego. Zdecydowanie bardziej oczywiste jest światło dzienne – wybieramy najczęściej jasne o niskiej temperaturze pokojowe. W nocy jednak najlepiej wybrać delikatny kolor niebieski lub kolor o odcieniu księżycowym. Ważne jest to, aby blask nocny nie był tak intensywny jak dzienny, ponieważ ryby także chcą kiedyś iść spać.

WSKAZÓWKA – zamontujcie nocny poblask tak, by oświetlało front akwarium. W środku pomieszczenia dla ryb będzie ciemno i zwierzęta będą mogły w spokoju odpoczywać.

Charakterystyka oświetlenia led

„ŚWIETLÓWKA CZY OŚWIETLENIE LED” - jeszcze jakiś czas temu nikt nie zadałby podobnego pytania i zaprzątałby sobie głowy podobnym dylematem, ponieważ...

...w sprzedaży były tylko świetlówki T5 I T8.

Obecnie na rynku mamy do wyboru zwykłe paski oraz lampy LED w kształcie świetlówek. Blask LED charakteryzuje się tym, że jest bardziej energooszczędny od świetlówek. Wadą jest światło o charakterze punktowym. Lampy LED złożone są z wielu niewielkich diod. Światło to jest też mało wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia, dzięki czemu jest bardziej trwałe i żywotne. Ten rodzaj lamp zachowuje też cały czas swoją barwę, co wpływa także na mniejsze kosztu utrzymania. Jest to też światło bardzo wydajne i ekonomiczne. Hobbyści pewnie dodają również, że zaletą tego rodzaju źródła jest również sterowalność cyfrowa.

Z kolei zaletą świetlówki jest równomierne światło – świeci ona na całej powierzchni.

WSKAZÓWKA – zaletą blasku LED jest też to, że nie emituje on niemal wcale ciepła, co sprawia, że nie używamy specjalnego mechanizmu schładzającego. Poza tym lampy te są przyjazne dla środowiska i nie posiadają toksycznych substancji oraz związków rtęci.

Kiedy włączać i wyłączać lampy?

„CZY OŚWIETLENIE MOŻE DZIAŁAĆ PRZEZ CAŁĄ DOBĘ?” - z pewnością takie pytanie nie raz zadawaliście sobie ostatnimi czasy. Otóż z blasku można korzystać przez cały dzień. Wystarczy od rana do wieczora włączyć tryb dzienny, a po zmierzchu przejść na tryb nocny.

Jak zamontować oświetlenie? – 6 kroków

  1. wyjmujemy sprzęt z opakowania
  2. zdejmujemy pokrywę akwarium
  3. ustawiamy przycisk lampy
  4. pod dachem układamy lampę smarując w odpowiednim miejscu specjalnym klejem
  5. nakładamy pokrywę akwarium
  6. oświetlenie gotowe do użycia

Autor artykułu
Planta Garden

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!