Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


fot. Ronald Marcos (author FB) - Cyphotilapia frontosa

Rodzina:

Ryba ta należy do rodziny Pielęgnicowatych Cichlidae.

Pochodzenie:

W naturze można spotkać ją w afrykańskim jeziorze Tanganika.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Cyphotilapia frontosa

Wielkość:

Ryby te mogą osiągać nawet 35 cm długości ciała, choć z reguły nie przekraczają 30 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

U tego gatunku jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy u dorosłych osobników, ponieważ dorosłe samca posiadają czołowy guz tłuszczowy, który jest już dobrze wykształcony. Guz ten nazywany jest czasami hełmem, stąd też nazwa pyszczak hełmiasty. Oprócz tego samce są nieco większe, posiadają dłuższe końcówki płetw i są intensywniej ubarwione.

Akwarium:

Jeżeli decydujemy się na hodowlę tego gatunku, należy zadbać o dość duże akwarium. minimalny zbiornik to około 375 litrów o wymiarach 150 cm X 50 cm X 50 cm, choć zdecydowanie lepszy będzie większy. Jako podłoże używamy piasku, który rozsypujemy jako grubą warstwę, a dodatkowo tworzymy sporą ilość kryjówek skalnych. Woda powinna być twarda o temperaturze od 24°C do 28°C, pH 8,0 - 9,0 i przede wszystkim dobrze filtrowana.


fot. Ronald Marcos (author FB) - Cyphotilapia frontosa

Rozmnażanie:

W warunkach akwariowych rozmnożenie tego gatunku nie należy do najprostszych. Po złożeniu ikry i zapłodnieniu jej przez samca, zostaje ona zebrana do pyska przez samicę. Tam ikra jest inkubowana przez okres od 4 do nawet 6 tygodni, w którym samica co prawda pobiera pokarm, jest są to niewielkie ilości raczej drobnego pokarmu. Po wypuszczeniu młodych są one przystosowane do żerowania.

Pokarm:

W naturze zjada głównie pokarmy pochodzenia zwierzęcego, jak drobne skorupiaki i wszelkiego rodzaju owady. Warto pamiętać, że niezbyt chętnie pobiera pokarm pływający na powierzchni wody, dlatego lepiej jest, gdy pokarm opada na dno. Karmimy wszelkiego rodzaju mrożonkami i pokarmami żywymi, natomiast dietę warto czasami urozmaicić np. makaronem, w małych ilościach.

Charakterystyka ogólna:

Ryby są gatunkiem, który hoduje się w haremach. Na jednego samca powinno przypadać kilka samic. Należą raczej do ryb terytorialnych i dość agresywnych zwłaszcza w okresie godowym. Pomimo iż ryby są raczej towarzyskie, to z innymi gatunkami powinny być łączone jedynie w dużych zbiornikach i przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby współmieszkańcy byli większymi rybami.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!