Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Pielegnicowate - pielęgniczki południowoamerykańskie Cichlidae

Pochodzenie:

Ameryka Południowa, zachodnia Gujana.

Wielkość:

Samiec do 9 cm, samica do 5 cm długości.

Dymorfizm płciowy:

Samica mniej efektownie ubarwiona, w okresie rozrodu na górnej części jej ciała zarysowują się ciemniejsze podłużne i poprzeczne pasy.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości. Mocno porośnięte roślinnością i gdzie niegdzie pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku, gdyż znacznie mniejsza od samca samica na kilka pierwszych dni przenosi świeżo wylęgłe larwy do jamy gniazdowej wygrzebanej w podłożu i pilnie ich strzeże. Dekoracje w postaci łupin orzecha kokosowego oraz kamieni i korzeni, ułożonych tak, by tworzyły kryjówki i groty. Woda miękka do średni twardej o temperaturze 22-25 C i pH w granicach 6,0-7,5.

Rozmnażanie:

Stosunkowo łatwe, jeśli dysponujemy dobrana parą. Woda w akwarium tarliskowym powinna być średnio twarda, lekko kwaśna (pH 6,2-6,5) o temperaturze 26-28 C. Ikra w ilości 50-300 sztuk składana na wewnętrznych powierzchniach kamiennych grot, łupin orzecha kokosowego itp. Samce mogą odbywać lęgi z większą liczbą samic. Bardzo interesujące jest zachowanie akarki paskowanej podczas zalotów i przyjmowania postawy imponującej. Ikrą i narybkiem opiekuje się samica, która staje się wtedy ekstremalnie agresywna. Atakuje dużo większe ryby, w tym także samca. Najlepiej więc ikrę wraz z samicą przenieść do osobnego akwarium. Młode wylęgają się po kilku dniach, początkowo najlepszy pokarm stanowią naupliusy artemii oraz drobne oczliki. 

Pokarm:

Wszelkie żywe i mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego (larwy komarów, oczlik, dafnia, plankton itp.), jako uzupełnienie pokarmy sztuczne.

Charakterystyka ogólna:

Poza okresem rozrodu łagodna i towarzyska. Ruchliwa. Nadaje się do hodowli w akwarium towarzyskim. Najlepiej trzymać dobraną parę, ewentualnie jednego samca z 2-3 samicami. Przebywa najczęściej w przydennej strefie akwarium. Niezbyt trudna w hodowli. Ciało proporcjonalnie zbudowane, ubarwienie zmienne. Boki połyskują błękitnie i zielonkawo, grzbiet koloru brązowego wpadający w fioletowy.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!