Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzina:

Pielęgnicowate Cichlidae

Pochodzenie:

Afryka, skaliste brzegi jeziora Tanganika, szczególnie część litoralu północno-zachodnia.

Wielkość:

Samice do 7 cm długości, samce nieznacznie mniejsze.

Dymorfizm płciowy:

Płeć bardzo trudno rozróżnić. Samice zwykle są nieco większe, ale jest to wskazówka w sytuacji, gdy ryby pochodzą z jednego miotu. W okresie rozrodu płeć można rozróżnić po kształcie brodawek płciowych. Pary najlepiej dobierają się same podczas wspólnego chowu młodych.

Akwarium:

Minimum 60 cm długości. Podłoże piaszczyste. Dekoracje w postaci sterty kamieni tworzących ścianę z tyłu akwarium. Liczne groty i szczeliny w takiej konstrukcji są idealnym środowiskiem dla naskalniaków. Miejscami posadzone rośliny dobrze czujące się w twardej alkalicznej wodzie, np. Vallisneria sp. Woda o temperaturze 24-28C, pH 7,5-8,5, średnio twarda do bardzo twardej.

Rozmnażanie:

Łatwe. Dobrana para odbywa tarło w szczelinach skalnych, dużych muszlach ślimaków morskich, odwróconej do góry dnem doniczce z niewielkim otworem wejściowym itp. Nie jest tak płodny jak np. J. Marlieri, samica składa zaledwie do 30 ziaren ikry. Ikrą i wylęgiem opiekują się oboje rodzice. Wylęg należy w początkowym okresie karmić larwami solowca, drobnym oczlikiem i sproszkowanym pokarmem dla narybku.

Pokarm:

Wszelki pokarm pochodzenia zwierzęcego, pokarmy sztuczne w płatkach.

Charakterystyka ogólna:

Naskalnik wężogłowy jest terytorialny. Może być hodowana w jednym akwarium z większością gatunków z jeziora Tanganika. Przejawia bardzo dużą agresje wewnątrzgatunkową, hodowla więcej niż jednej pary możliwa w akwarium o długości co najmniej 80 cm. W stosunku do innych gatunków pokojowo usposobiony, poza okresem rozrodu, kiedy zarówno samiec jak i samica broni terytorium lęgowego. Zasiedla groty i szczeliny pomiędzy skałami, poruszając się zawsze w obrębie takiego otoczenia umożliwiającego natychmiastowe ukrycie się w razie niebezpieczeństwa. Łatwy w hodowli. Ciało wydłużone o charakterystycznym torpedowatym kształcie. Podstawowe ubarwienie żółtawe, na którym układają się ciemno brązowe poziome i pionowe pasy tworzące kratkę. Jest to najmniejszy przedstawiciel rodziny naskalników.

Źródła:

Magazyn Akwarium

Atlas Ryb Akwariowych - Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!