Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Rodzina:

Kąsaczowate Characidae

Pochodzenie:

Rzeka Amazonka (Ameryka Południowa)

Wielkość:

Dorastają do 5 cm długości ciała.

Dymorfizm płciowy:

Czasami ciężko jest rozróżnić płeć. Samiec w porównaniu do samicy jest bardziej wysmukły.


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Akwarium:

W zbiorniku minimum 60 cm długości powinno znajdować się zarówno wolne miejsce do pływania, jak i miejsce zarośnięte roślinnością. Oprócz żwirku i kamieni dekorujemy korzeniami. Należy również zakupić roślinność pływającą, która częściowo zaciemni zbiornik i stworzyć w ich korzeniach dodatkowe kryjówki. Temperatura wody od 23 do 27 stopni Celsjusza, pH 6 do 7 i twardość do 12 dGH. Warto zadbać o dobrą filtrację i natlenienie.

Rozmnażanie:

W zbiorniku ogólnym rozmnażanie jest praktycznie niemożliwe, ponieważ po złożeniu ikry narażona jest ona nie tylko na zjedzenie przez współmieszkańców, ale również rodziców. Hodowlę należy więc prowadzić w osobnym akwarium o pojemności minimum 40 litrów do którego wpuszczamy kilka młodych osobników. Na dnie umieszczamy dodatkowo mech i podwyższamy temperaturę nawet do 30 stopni Celsjusza. Kolejno zaraz po tarle przekładamy rodziców do zbiornika ogólnego, a mode wylęgają się średnio po dobie do niespełna dwóch dni. Samodzielnie zaczynają pływać po kilku dniach szukając pokarmu. Są bardzo małe dlatego należy zaopatrzyć się w specjalne pokarmy do odchowu narybku, można karmić również hodowanymi pierwotniakami. Na początku w zbiorniku nie zapalamy światła, dopiero po podrośnięciu narybku stopniowo rozpoczynamy świecenie. W miarę podrostu przechodzimy na coraz większy pokarm jak larwy solowca, aż do zwykłego, docelowego pokarmu.


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Pokarm:

Nie ma problemów z karmieniem dorosłych osobników. Podajemy zarówno drobny pokarm mrożony, jak i suchy.


Fot. Mariusz Król - Zwinnik czerwonousty

Charakterystyka ogólna:

Najlepiej wyglądają na ciemnym tle, dlatego warto zadbać o posiadanie czarnego żwirku. Jest to ryba, którą z powodzeniem można trzymać w akwarium wielogatunkowym z niewielkimi pielęgniczkami, czy innymi rybami z rodzaju kąsaczowatych. Niewątpliwie ryba stadna, dlatego decydując się na ten gatunek należy zakupić od kilku do kilkunastu sztuk.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!