Opisy ryb


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Julidochromis ornatus

Jest to na pewno niezwykle ciekawy ze względu zachowania gatunek, jak wszystkie naskalniki. W naturze występuje w afrykańskim jeziorze Tanganika.

Oprócz polskiej nazwy Naskalnik kędzierzawy rybę można spotkać również pod nazwą Naskalnik ozdobny.

Samiec mniejszy, a samica większa

Dorasta ona do 9 cm długości (dotyczy to przede wszystkim samic). Samce można poznać tylko po tym, że są nieco mniejsze od swoich partnerek i żywiej ubarwione w okresie godowym. Ich ciało jest jakby wydłużone o żółtawym ubarwieniu, wzdłuż którego przechodzą ciemno-jasne pręgi.


fot. Mariusz Król - Julidochromis ornatus

Uwaga jesteśmy agresywne

Julidochromisy to pielęgnice, które są bardzo agresywne, zwłaszcza jeżeli chodzi o przedstawicieli swojego gatunku. Dodatkowo jest u nich wyraźnie zaznaczony terytorializm. Samce bronią swojego terytorium przed innymi samcami oraz innymi gatunkami.

Ja tutaj dominuję!

U osobników, które stoją najwyżej w hierarchii jaskrawe ubarwienie jest nieco ciemniejsze.

Parametry i zbiornik

Woda w akwarium z naskalnikami powinna mieć pH od 7,4 do 8,5 i temperaturę od 24°C do 28°C. Oprócz tego zbiornik musi posiadać wiele kryjówek między skałami, ale i miejsce do pływania. Warto również włożyć puste muszle ślimaków winniczków. Nie wymagają silnego oświetlenia, ale należy zadbać o czystość wody i dobrą filtrację. Trzeba również pamiętać o wspomnianym terytorializmie i zapewnić im minimum 60 litrowy zbiornik dla jednej pary, lub większy dla większej ilości.


fot. Mariusz Król - Julidochromis ornatus

Czym nas karmić?

Karmimy różnego rodzaju mrożonkami, aczkolwiek ryby nie pogardzą także pokarmami suchymi.

Strzeżemy naszego potomstwa!

Bardzo ciekawe jest zachowanie naskalników jeżeli chodzi o rozmnażanie. Otóż ryby tworzą dobrane pary, aczkolwiek możemy je trzymać również w haremach (kilka samic na jednego samca). Podczas tarła samica składa ikrę w różnych kryjówkach między skałami, a także w pustych muszlach ślimaków. Oczywiście następnie pilnuje ona tego miejsca, a samiec pilnuje całego tarliska. Po około trzech dobach wykluwa się potomstwo, które łatwo jest odchować karmiąc bardzo drobnym pokarmem (pyłek).

Do góry brzuchem?

To kolejne bardzo ciekawe zachowanie naskalników. Zdarza się bowiem, że ryba potrafi pływać do góry brzuchem. Nie powinniśmy się od razu przerażać takiej sytuacji, ponieważ pływają one w specyficzny sposób (brzuchem skierowanym do znajdujących się w zbiorniku elementów skalnych).

Moim zdaniem jest to jeden z ciekawszych gatunków z jeziora Tanganika, który śmiało można polecić początkującym pasjonatom tego biotopu.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!