Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Pensetnik dwuoki jest bardzo ciekawą rybą morską, która nie nadaje się dla początkujących morszczaków. Jest ona trudna w utrzymaniu, choć jej imponujący wygląd często kusi laików.

W naturze spotkamy ją na Wielkiej Rafie Koralowej, Oceanie spokojnym oraz w Indopacyfiku, gdzie zamieszkuje z reguły przybrzeżne okolice rafy koralowej.

Niestety wymaga ona bardzo dobrych warunków jeżeli chodzi o wodę, które przede wszystkim muszą być bardzo stabilne. Źle znosi wszelkiego rodzaju wahania parametrów. Woda powinna mieć od 24°C do 26°C.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Świetnie nadaje się do akwariów rafowych, choć zdarza jej się podgryzać polipy niektórych koralowców (co nie jest akurat regułą). Na pewno w zbiorniku nie powinniśmy jednocześnie próbować hodować rurówek, gdyż budzą one niezwykle zainteresowanie Chelmona i nie dadzą sobie rady. 


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

UWAGA:
Chelmon rostratus jest bardzo dobrym zabójcą aiptazji, więc osoby posiadające dobre warunki i borykające się z plagami szklanych róż powinny zainwestować w posiadanie Pensetnika. Należy jednak pamiętać, że nie każdy egzemplarz gustuje w niechcianym ukwiale.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Ryba nie jest mała i dorasta nawet do 20 cm długości, choć w akwarium nie przekracza z reguły 14 cm długości. Mimo wszystko minimalny zbiornik powinien mieć około 400 litrów pojemności. Charakteryzuje się ciekawym mocno wydłużonym pyszczkiem, który działa podobnie do pensety, stąd też nazwa Pensetnik. W akwarium można trzymać je pojedynczo i w parze. Są to ryby bardzo terytorialne.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Karmimy je głównie mrożonkami, choć preferują one żywy pokarm. Bardzo rzadko trafiają się okazy, które pobierają pokarm suchy i niezwykle ciężko jest przyzwyczaić je do tego rodzaju pokarmu.


Fot. Mariusz Król - Chelmon rostratus

Jeżeli chodzi o jej reakcję na inne ryby jest w miarę spokojna i hodowla z innymi gatunkami nie sprawia z reguły problemów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!