Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Pterapogon kauderni

Pterapogon kauderni należy do jednych z ciekawszych akwariowych ryb morskich. Jest gatunkiem endemicznym, który w naturze zamieszkuje płytkie wody wysp Banggai w archipelagu Sulawesi. W razie zagrożenia ryby potrafią ukrywać się między kolcami jeżowców diadema.

Inne spotykane nazwy tego gatunku to Banggai cardinal, żaglówka, czy gwiazdka. Ze względu na olbrzymią popularność wśród akwarystów była nawet zagrożona wyginięciem, jednak okazało się, że można je śmiało rozmnażać w niewoli i udaje się to nawet początkującym akwarystom morskim.

Dorosłe osobniki mierzą około 8-9 cm, choć  zdarzają się podobno przypadki 10 cm długości. Mają bardzo charakterystyczny kształt ciała. Posiadają mocno wcięty ogon oraz dwie płetwy grzbietowe, które są wydłużone podobnie jak płetwa odbytowa. Ciało ryby jest mocno spłaszczone, a płetwy brzuszne znajdują się na wysokości pierwszej płetwy grzbietowej. Ubarwienie jest bardzo jasne, posiada dodatkowo jasne plamki i ciemne pasy.


fot. Mariusz Król - Pterapogon kauderni

Bardzo trudno jest rozróżnić płeć u tego gatunku i do niedawna nawet twierdzono, że jest to niemożliwe. Okazało się jednak, że jeżeli ryby będą dobrze karmione i lekko "utuczone", to można zaobserwować za płetwami piersiowymi pojedynczy wyrostek występujący u samicy, podczas gdy u samca jest on podwójny. Poza tym warto zwrócić uwagę na pysk ryby. Samica ma mniejszy pyszczek od samca, a on zdecydowanie bardziej "pojemny". Wiąże się to z jego późniejszą rolą wychowania potomstwa o czym nieco niżej.

Jest to niewątpliwie jedna z najciekawszych ryb pod względem zachowania. Obserwujemy to nawet podczas poruszania się ryby, która czasami sprawia wrażenie jakby podskakiwała. Sam sposób przemieszczania się śmiało można nazwać majestatycznym.


fot. Mariusz Król - Pterapogon kauderni

Szczególnie interesującym zachowaniem jest ich rozmnażanie, które po części może przypominać zachowanie słodkowodnych pyszczaków. W domowych warunkach jest ono również możliwe. Przede wszystkim musimy mieć dobrze dobraną parę, która podchodziła będzie do tarła średnio raz w miesiącu. Spektakularny taniec godowy zazwyczaj odbywa się w nocy. Po złożeniu ikry w przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej pyszczaków, tutaj samiec zbiera ją do pyska i inkubuje przez około 3 tygodnie. Po tym okresie młode ryby są w pełni wykształcone i opuszczają bezpieczne schronienie. Mimo wszystko krótko po wykluciu mogą jeszcze wracać do pyska ojca. Początkowo należy karmić drobnym najlepiej świeżo wyklutym pokarmem takim jak larwy solowca i stopniowo starać się przyzwyczajać maluchy do mrożonek.

Woda powinna mieć od 24°C do 28°C, wolą słabszą cyrkulację i raczej spokojne miejsca. Minimalne akwarium to 60 litrów pojemności.

Karmimy pokarmami mrożonymi takimi jak artemia, kryl, czy ikra homara.

Śmiało można polecić ten gatunek osobom, które dopiero rozpoczynają zabawę z akwarystyką morską. Pterapogon kauderni jest dość wytrzymały i łatwo przystosowuje się do nowych warunków.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!