Różne


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Bałtykarium Helskie to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Baltyk.edu.pl oraz Gminy Hel, które startuje już w czerwcu. Celem instytucji jest promocja Morza Bałtyckiego, a w szczególności nadbałtyckiego regionu północnych Kaszub. Organizacja ma charakter niekomercyjny, cały zysk uzyskany z działalności przeznacza na realizację celów statutowych. Nasze nowe przedsięwzięcie na Helu będzie to stała ekspozycja akwariów prezentująca bogactwo i różnorodność Bałtyku, połączona z wdrożeniem cyklu programów edukacyjnych.

Dlaczego Bałtykarium?

Morze jest w stanie dać nam pracę, wykarmić, zapewnić dach nad głową i nie tylko. Z naszej strony z kolei oczekuje jednak zapłaty, którą będzie brak obojętności na jego zagrożenie.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i wiedzy zdobytej w toku naszej dotychczasowej działalności jesteśmy w 100% gotowi na pokazanie ekspozycji, jakiej do tej pory w Polsce jeszcze nie było! W skali całej Europy jest ich zaledwie kilka. Mowa o pielęgnacji rodzimych ryb z Morza Bałtyckiego. Zwierzęta te sprawiają wiele problemów w hodowli. Problemy te sprawiają akwarystom wiele trudności, a co za tym idzie pasjonaci nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Nasi inżynierowie i biolodzy tworzą zbiorniki przystosowane do hodowli tak trudnych gatunków jak śledzie, belony, czy meduzy.

Nasz projekt jest wyjątkowy. Powodem tego nie jest samo piękno podwodnych krajobrazów Morza Bałtyckiego, ale także walka o ich utrzymanie. Dzięki temu będą one jak najdłużej cieszyły nasze oczy. Nie ma przecież lepszej metody edukacji niż pokazanie problemów z jakimi Bałtyk się boryka. Dzięki prezentacji zwierząt i całego biotopu wywołujemy u ludzi „mechanizm”, który powoduje że czują się zobligowani do dbania o wspólne dziedzictwo. Ta przynależność rodzi nie tylko pozytywne zachowanie, ale również wiele emocji.

Dlaczego na Helu?

Jest on bowiem równie nietrwały jak Morze Bałtyckie. To co może nas czekać jeśli w porę nie zainteresujemy się jego losem jest tragiczne. Wszystko zależy od dobrych chęci, ponieważ nic w naturze nie trwa wiecznie, a niestety często przyspieszamy wskazówki zegara przez chciwość.

Wystawa jest jedynie elementem tego o co należy walczyć, na czym powinno nam wszystkim zależeć. Oprócz niej warto zapoznać się z pokazami multimedialnymi dotyczącymi zagrożeń. Dryfujące sieci, zanieczyszczenia, czy eutrofizacja wywołana zmianą stosunków w piramidzie troficznej, która jest bezpośrednią konsekwencją zbyt dużego odłowu ryb. Istotny jest także spadek zróżnicowania brzegu morskiego. Każdy przecież gustuje w piaszczystych plażach, ale to nie one są jednak kolebką życia i bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Prawdziwymi „żłobkami natury” są szuwary, łąki, czy dno pokryte kamieniami i wodorostami, gdzie rozmnaża się wiele cennych dla gospodarki gatunków ryb. Z racji tego, że ważniejszy, a może po prostu bliższy jest dla nas dobrostan osobisty, często zapominamy o ochronie takich miejsc, które nie są chętnie oblegane przez turystów. Warto jednak zwrócić uwagę na ich ogromne znaczenie dla fauny i flory morskiej.

Nasza wystawa połączona jest z programem hodowli i rozmnażania ryb. Ryby te trafią następnie do środowiska naturalnego, wzbogacając faunę morską. Nasz biolog Damian Lewiński posiada wieloletnie doświadczenie w rozmnażaniu ryb bałtyckich, dzięki czemu daje nam to wiele możliwości. Poznanie biologii i sposobów rozrodu pozwoli efektywniej chronić konkretne gatunki w ich naturalnym środowisku. Jest to niepowtarzalna okazja dla regionu, aby stworzyć coś dla „morskich krajobrazów”, a jednocześnie dla siebie samego. W końcu każda osoba mieszkająca nad Bałtykiem jest w pewien sposób od niego zależna.

Obecnie Bałtykarium poszukuje pracowników!
www.baltyk.edu.pl/praca 

 

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!