Choroby


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Rodzaj:

Choroba wywołana przez wiciowce.

Symptomy:

Oodinium jest przypadkiem szczególnym wśród wielokomórkowych rybich pasożytów, ponieważ organizm ten wywodzi się ze świata roślin (chodzi tu o tzw. peridiniales). W stadium początkowym ryby ocierają się o przedmioty i liście roślin; choroba staje się wyraźnie widoczna dopiero przy silniejszych atakach. Infekcje w akwarium słodkowodnym wywołane są najczęściej przez Oodinium pillularis, w akwarium morskim pojawia się Oodinium ocellatum. W przypadku Oodinium skóra ryb usiana jest małymi białawo-żółtymi punkcikami. Pasożyty znajdują się na skórze i osiągają maksymalną wielkość 0,3 mm. Tym samym są one znacznie mniejsze niż Ichthyophthirius i mogą być od niego bez trudu odróżnione. Atak Oodinium rozpoczyna się najczęściej na płetwach i rozprzestrzenia się następnie na całe ciało. W stadium zaawansowanym ryba wydaje się być obsypana mąką, na skórze widoczny jest aksamitny nalot. Dlatego też choroba ta nazywa jest "chorobą welwetową". Nalot ten jest szczególnie widoczny, gdy ryba zwrócona jest do obserwatora prostopadle. W stadium późniejszym dochodzi do odrywania się niewielkich strzępków skóry, a oczy zaczyna pokrywać mętny nalot.

Środki zapobiegawcze:

Oodinium jest bardzo zaraźliwe. Ze względu na swój roślinny charakter Oodinium zwalczane jest przez inne substancje czynne niż jednokomórkowce zwierzęce. Specjalnie w tym celu stworzono preparat leczniczy SERA oodinopur, który można stosować zarówno w wodzie słodkiej jak i słonej i który skutecznie zabija pasożyty w przeciągu 3 do 5 dni. Ze względu na zawartość miedzi SERA oodinopur nie może być używany w akwariach ze zwierzętami przydennymi.

Cykl rozwojowy:

Brak opisu.

Uwagi:

Przed, podczas i po kuracji preparatem SERA oodinopur konieczne jest przeprowadzenie testu na miedź, co umożliwi osiągnięcie właściwej koncentracji miedzi (0,3 mg/l). Lecznicza dawka 0,25 do 0,3 mg Cu/l musi być ustalana codziennie na nowo. Dokładna kontrola zawartości miedzi jest nieodzowna, by wykluczyć ryzyko niepowodzenia kuracji w wyniku zbyt małej zawartości miedzi jak i również niebezpieczeństwa wystąpienia objawów zatrucia poprzez jej zbyt wysoką wartość. Dawki preparatu pomiędzy 0,1 ml a 2 ml można dokładnie odmierzyć przy pomocy strzykawki na insulinę z apteki. Wolną miedź należy usunąć po kuracji poprzez wymianę wody. Etapem następnym jest trzydniowe przefiltrowanie wody przy pomocy SERA super carbon. Dodanie podwójnej dawki SERA aqutan wiąże resztki miedzi, czyniąc je nieszkodliwymi.

Źródła:

SERA Poradnik - Zdrowe ryby w akwarium - ale jak?

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!