Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Nie straszne akwarystom zimy i zbyt niska temperatura wody w zbiorniku. Ostatecznie po to są grzałki akwariowe, aby można było sobie poradzić z takimi problemami. Co jednak zrobić, gdy przychodzi lato, a temperatura wody w akwarium niebezpiecznie wzrasta? Jak się przed tym uchronić? W jaki sposób można obniżyć temperaturę wody?

Poniżej prezentujemy nasz film na YouTube z 9 sposobami na chłodzenie akwarium (ZOBACZ KONIECZNIE), a tuż pod nim cały artykuł.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/8G2LcMvX6j8

Wentylatory akwarystyczne

Fot. Przykład pojedynczego modułu chłodzącego (wentylatora) firma Boyu

Na rynku istnieje wiele wentylatorów akwarystycznych nazywanych też modułami z wentylatorami, które posiadają od jednego do kilku niewielkich wiatraków i są przeznaczone do zbiorników o różnej pojemności. Montujemy je na szybie akwarium w taki sposób, aby wiatrak skierowany był na taflę wody. Poprzez wytwarzany ruch powietrza na tafli wody zostaje ona ochłodzona. Działa to dokładnie na tej samej zasadzie jak dmuchanie przez człowieka na zbyt gorący napój w szklance. Wentylatory te są dość małe i z reguły niestety nie wystarczają na schłodzenie wody w większych zbiornikach, chyba że istnieje możliwość zainstalowania dużej ich ilości.

Chłodziarki akwarystyczne

Fot. Przykład chłodziarki akwarystycznej firma Teco

Te urządzenia są chyba najlepszym rozwiązaniem, niestety jak to z najlepszymi rozwiązaniami bywa również drogim. Chłodziarka jest urządzeniem, które z reguły ma postać zbliżoną do filtra kubełkowego i działa na podobnej zasadzie, tyle że powracająca woda zostaje schłodzona. Jest chyba najprostszym sposobem utrzymania stałej temperatury w zbiorniku. Majsterkowicze mogą próbować pokusić się o budowę takiej chłodziarki samemu. W tym celu możemy doradzić skorzystanie z wyszukiwarki i poczytanie instrukcji DIY jak tak zrobić.

Wentylator od komputera


Fot. Wentylator komputerowy

Używając zasilacza z kablem, lutownicy, wentylatorów od komputera i przede wszystkim posiadając smykałkę majsterkowicza można spróbować samemu zbudować system chłodzenia, zarówno zawieszany na zbiorniku, jak i umieszczony np. w pokrywie akwariowej. Niestety wentylatory komputerowe są bardzo mało wydajne i ciężko jest nimi schłodzić wodę w większych akwariach.

Wentylator domowy


Fot. Wentylator domowy

Zwykły domowy wentylator jest bardzo dobrym rozwiązaniem do schładzania wody w akwarium. Montujemy go w taki sposób, aby dmuchał powietrzem bezpośrednio na taflę wody w zbiorniku, lub jeśli posiadamy w sumpie. Z reguły sprawdza się lepiej niż wentylatory przeznaczone typowo do akwarium, zwłaszcza jeśli zbiornik jest duży.

Butelki z mrożoną wodą


Fot. Butelki wody gotowe do zamrożenia

Wielu akwarystów próbuje również używać butelek z wodą, która wcześniej zostaje zamrożona. Warto oczywiście podczas stosowania takiego zabiegu obserwować temperaturę wody w akwarium na bieżąco. Niestety przy dość silnych upałach ciężko jest schłodzić wodę tą metodą w większych domowych zbiornikach. Z reguły jedna butelka o pojemności około 2 litrów zbija zaledwie do 1 stopnia w akwarium o pojemności około 100 litrów. Warto również zostawić trochę pustej przestrzeni, aby zamarzająca woda nie rozsadziła naszej butelki.

Kostki lodu


Fot. Kostki lodu

Metoda ta stosowana jest przez niektórych akwarystów, ale sprawdza się raczej tylko w niewielkich zbiornikach i nie można stosować jej zbyt drastycznie. Jeżeli wyparowała nam woda w akwarium, można zamrozić przygotowaną do dolewki wodę i wrzucić ją w postaci kostek lodu. Należy to jednak robić stopniowo i z umiarem.

Oklejanie okna folią termiczną


Fot. Koc termiczny dwustronny

Całkiem dobrym sposobem na obniżenie temperatury w pokoju, a co za tym idzie nie doprowadzeniem do zbyt mocnego jej wzrostu w akwarium jest odpowiednie zasłonięcie okien np. kocem termicznym. Ten foliowy koc z jednej strony ma za zadanie wpuszczać ciepło i nie przepuszczać zimna, a z drugiej strony pełni funkcję odwrotną. Dobrze oklejone nim okna pozwalają nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu podczas lata.

Klimatyzacja


Fot. Klimatyzator przenośny firma Honeywell

Do niedawna byłą jeszcze bardzo drogim rozwiązaniem, obecnie można kupić coraz to tańsze klimatyzatory. Odpowiednie obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu skutkuje również obniżeniem temperatury wody w zbiorniku oraz nie pozwoleniem na jej wzrost. Dodatkowym plusem jest lepsze samopoczucie akwarystów, którzy nie przepadają za upałami.

Podmiana wody


Fot. Wąż używany do podmiany wody

Jest kolejną metodą na obniżenie temperatury w akwarium, jednak niestety ta często potrafi szybko wracać do poprzedniego poziomu. Dodatkowo należy przeprowadzać tą czynność dość ostrożnie, aby nie narazić zwierząt na zbyt gwałtowny spadek temperatury, który może odbić się na ich zdrowiu. Dodatkowo metoda ta nie może być powtarzana kilka razy pod rząd, ponieważ zachwiałoby to równowagą biologiczną w naszym akwarium. Zapewne dodatkowo doprowadziłoby do ponownego dojrzewania zbiornika.

Przy wszystkich metodach należy zaznaczyć że podwyższona temperatura wody, a także jej schładzanie może powodować szybsze jej parowanie w akwarium, a co za tym idzie wodę należy dość często uzupełniać, chyba że korzystamy z tzw. automatycznej dolewki.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!