Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Czyszczenie filtra wydaje się sprawą banalnie prostą i praktycznie każdy początkujący uważa, że nic w tym trudnego. Wyjmuje więc z akwarium filtr, rozkłada go na części, wyciąga wkład filtracyjny (najczęściej gąbkę) i płucze ją pod kranem. Czy jednak na pewno można tak robić? Otóż NIE! Taka czynność jest olbrzymim błędem!

Filtry w zależności od tego jaki konkretnie posiadamy mają różne wkłady filtracyjne. Tymi wkładami w prostych filtrach są najczęściej gąbki, ale oprócz nich zastosowanie znajdują również wata filtracyjna, bioballe, ceramika i nie tylko. Pierwszą podstawową zasadą jaką należy zapamiętać, jest czyszczenie tych wkładów w wodzie z akwarium. Jak już wcześniej wspomniałem początkujący często popełniają bardzo poważny błąd i czyszczą wkłady pod bieżącą wodą z kranu. Otóż woda ta zawiera chlor.

O chlorze słów kilka

Ten pierwiastek chemiczny jest silnym środkiem dezynfekującym, ale także utleniaczem i wybielaczem. Jest on używany w instalacjach w celu uzdatniania wody. Zabija niezbędne szczepy bakterii znajdujące się w naszych wkładach filtrujących. To właśnie dlatego wkłady płuczemy w wodzie z akwarium.

Nie czyścimy dokładnie

To nie jedyny błąd popełniany przez początkujących. Drugim ważnym aspektem jest samo czyszczenie. Otóż większość osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką czyści wkłady bardzo dokładnie. Nie powinno robić się tego w taki sposób, aby pozostało jak najwięcej szczepów bakterii, które się już w tym wkładzie zdążyły rozwinąć.

Jak wyczyścimy, to zaszczepmy

Kolejnym i również dość ważnym błędem jest umieszczenie wkładów i nie dodanie żadnych szczepów bakterii. Otóż na rynku istnieje wiele firm, które oferują preparaty z "bakteriami" do akwarium. To który wybierzemy jest już naszą osobistą sprawą.

Sump czyścimy podobnie

Czyszczenie sumpa powinno wyglądać podobnie. Wyciągamy wszystkie wkłady filtracyjne które posiadamy, czyścimy sam sump, delikatnie przepłukujemy wkłady i zasiedlamy na nich ponownie bakterie. Całkowite czyszczenie sumpa wykonujemy bardzo rzadko, w momencie gdy widzimy że jest on już bardzo mocno zabrudzony.

Nie wszystko na raz

Oprócz tego jeżeli w naszym filtrze istnieje kilka wkładów, warto zastanowić się nad ich czyszczeniem osobno. Czyścimy przykładowo jeden, a drugi za kilka dni. Dzięki temu kolonie bakterii szybciej się namnażają, ponieważ nie zostały one wyczyszczone z jednego wkładu.

Reasumując warto pamiętać o regularnym czyszczeniu wkładów. Nie robimy tego pod bieżącą wodą, ani zbyt dokładnie. Jeżeli istnieje możliwość czyścimy wkłady pojedynczo. Sump z kolei w całości myjemy tylko w momencie gdy jest już bardzo mocno zabrudzony. Po czyszczeniu wkładów wlewamy do akwarium nowe szczepy bakterii.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!