Artykuły


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Łupiny kokosowe znajdziemy w niektórych akwariach słodkowodnych. Jaką tak naprawdę pełnią funkcję i co zrobić, aby samemu spreparować zwykły kokos?


fot. Mariusz Król - Łupina orzecha kokosowego

Niektórzy twierdzą, że orzech kokosowy, a właściwie jego łupina jest niezbędną dekoracją akwariów biotopu południowoamerykańskiego.

Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie, jaką funkcję oprócz tej dekoracyjnej pełni w akwarium?

Jeżeli posiadamy zbrojniki, kokos zapewni im miejsce do składania ikry. Oprócz tego jest on bardzo dobrym patentem, jeżeli chodzi o urozmaicenie diety ryb w celulozę.

Inne zastosowanie łupiny kokosowej, to doniczka na rośliny. Do łupiny można wsypać piasek/żwirek z podłoża i umieścić w niej roślinę.

Kokos jest również bardzo dobrym schronieniem dla wielu gatunków ryb.

Zastanówmy się jednak czy warto kupować gotową spreparowaną łupinę w sklepie zoologicznym?

Osobiście proponuję spreparować kokosa samemu w domu. Nie wymaga to olbrzymich umiejętności i nie jest trudne, za to o wiele tańsze.

Idziemy więc do najbliższego sklepu, w którym możemy zakupić orzecha kokosowego. Zwracamy przy jego wyborze uwagę na kształt i rozmiary, wybierając taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Warto również sprawdzić jego wagę i potrząsając nim to czy słychać przelewające się mleko kokosowe. Jeśli jest ciężki i wydaje wspomniane odgłosy, to wybrany przez nas kokos jest świeży. Po jego zakupie robimy w nim dziurkę i wylewamy mleczko. Na górze orzecha będą 3 miejsca (okrągłe wklęśnięcia) i to właśnie w jednym z nich należy zrobić dziurkę. Sam osobiście robiłem to zawsze korkociągiem. Kolejno przecinamy np. piłą do drewna w wybranym przez siebie miejscu kokos. Następnie nożem, lub dużym śrubokrętem wyskrobujemy ze środka miąższ.

Nie chcę włosków!

Jeżeli nie chcecie włosków na łupinie, można je usunąć drobnym papierem ściernym.

Czy można go już włożyć do zbiornika?

Tak przygotowany kokos NIE NADAJE się jeszcze do włożenia do akwarium. Naszą łupinę należy teraz wygotować w wodzie, w której rozpuszczamy sól. Ma to na celu pozbycie się ewentualnej pleśni, czy niechcianych bakterii. Są różne zdania jeżeli chodzi o długość gotowania łupiny. Niektórzy twierdzą, że wystarczy już pół godziny, inni że minimum kilka godzin, a ja sam osobiście zawsze gotowałem go na małym ogniu przez około godzinę. W trakcie tego zabiegu kokos zabarwi wodę puszczając barwniki. Dobrze jest więc używać garnka o ciemnym środku, lub takiego, który nie będzie nam służył do innego celu. Po zakończeniu gotowania wystarczy przepłukać kilkakrotnie go pod wodą i można włożyć do akwarium.

Mam nadzieję, że dzięki artykułowi skusicie się na tą ciekawą i dość użyteczną ozdobę akwarium słodkowodnego.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!