Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Łodziki Nautilida to rząd morskich głowonogów należących do rodziny Nautilidae oraz podgromady tzw. łodzikowców Nautiloidea. W rzędzie tym znajduje się wiele gatunków współcześnie żyjących łodzików, ale również wymarłych już zwierząt.

Gdzie obecnie żyją łodziki?

Zwierzęta te żyją w ciepłych oceanach na dość dużych głębokościach, ponieważ żyją średnio od 300 do nawet 700 metrów pod wodą, choć nocą potrafią polować na o wiele płytszych wodach od 2 do 20 metrów, jak chociażby prezentowany na zdjęciach gatunek Nautilus macromphalus. Występują w okolicach Filipin, Australii, czy Indonezji.

Znaczenie łodzików w gospodarce

W gospodarce mają znaczenie jako produkt spożywczy (ich mięso jest jadalne). Z kolei ich muszli używa się do wyrobu różnego rodzaju ozdób, biżuterii, czy chociażby naczyń. Ze względu na ceny ich muszli w wielu krajach zwierzęta te mogą być wkrótce zagrożone wyginięciem.


Fot. Mariusz Król - Nautilus macromphalus

Budowa ciała i muszli łodzików 

Posiadają one bardzo ciekawą budowę. Ich muszla jest symetryczna i zwinięta spiralnie. Ma ona za zadanie chronić zwierzęta od zewnątrz, ale również odgrywa ważna rolę jeśli chodzi o pływanie, a dostępu do jej środka broni mięsisty kaptur głowonoga. Wewnątrz muszla jest pokryta masą perłową i podzielona na wiele komór przez które przebiega tzw. syfon. Syfon jest przedłużeniem ciała łodzika w postaci cienkiej rurki. Zwierzę wypełnia poszczególne komory gazem, dzięki czemu może regulować głębokość swojego zanurzenia. Co więcej są one jedynymi głowonogami posiadającymi zewnętrzną muszlę. 

Głowonogi kojarzą nam się głównie ze zwierzętami, które posiadają przyssawki na mackach (takimi jak kałamarnice, czy ośmiornice). W przeciwieństwie do nich ramiona łodzików są ich pozbawione oraz ułożone w licznej ilości w dwóch rzędach. Głównym ich zadaniem jest chwytanie ofiary oraz umożliwienie poruszania się, choć zwierzęta poruszają się przede wszystkim dzięki "wystrzeliwaniu" wody z lejka. Zawieszone w wodzie delikatnie się kołyszą jak łódka na wietrze (być może stąd ich nazwa).


Fot. Mariusz Król - Nautilus macromphalus

Co ciekawe u łodzików występuje "dwoistość" organów. Posiadają po dwie pary przedsionków sercowych, nerek, czy skrzeli. Ze względu na dwie pary skrzeli były dawniej nazywane zwierzętami czteroskrzelnymi. Na języku znajdują się ułożone w rzędy zęby. Oczy są przystosowane do warunków w których żyją (nie posiadają ciałek szklistych oraz soczewek i są duże).  Ubarwienie ciała jest białe, a muszle biało-czerwone, lub biało-brązowe.

Średnica muszli obecnie żyjących łodzików to około 28 centymetrów, podczas gdy wymarłe gatunki potrafiły mieć muszle o średnicy nawet dwukrotnie większej. Podobnie jest z wagą zwierząt. Obecnie nie przekracza ona raczej 0,5 kg podczas gdy w przeszłości zwierzęta ważyły nawet sześć razy więcej. Ramiona mają średnio do 14 cm długości.

Żyją w strefach przydennych

Zwierzęta te należą do organizmów, żyjących w okolicach dna. Są idealnie przystosowane także do życia w miejscach o niewielkiej ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Potrafią być nieruchome 

W momencie zagrożenia szybko chowają się do muszli, gdzie obniżają metabolizm i przez długi czas mogą przebywać w bezruchu. Zachowanie takie przejawiają również w sytuacji, gdy warunki w których się obecnie znajdują są dla nich niekorzystne.

Łodziki to drapieżniki

Są drapieżnikami, a w skład ich diety wchodzą wieloszczety, małże, niewielkie ryby, skorupiaki oraz padlina. Swoje ofiary atakują głównie nocą. 


Fot. Mariusz Król - Nautilus macromphalus

Rozmnażanie

Bardzo niewiele informacji można znaleźć jeśli chodzi o rozmnażanie tych zwierząt. Wiadomo jedynie, że rozmnażają się przez powolny rozwój jaj.

Hodowla w akwarium

W handlu coraz częściej spotyka się łodziki oferowane do akwariów morskich. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta te wymagają bardzo dużego zbiornika od minimum 2000 litrów wzwyż. Dodatkowo zbiornik powinien być raczej słabo oświetlony, ze stabilnymi parametrami wody i temperaturą od 16°C - 19°C co może być ciężkie do utrzymania zwłaszcza latem.

Żywe skamieniałości

Czasami określane są mianem żywej skamieniałości, mimo tego że są one całkowicie przystosowane do obecnie panujących warunków. Co więcej współcześni przedstawiciele pojawili się około 1 mln do 5 mln lat temu, co naukowcy zbadali poprzez sprawdzenie adaptacji zwierząt do panujących warunków.

Występowały także w Polsce?

Znanych jest ponad 2000 łodzikowców prehistorycznych, a co ciekawe także ze stanowisk w Polsce.

Mając okazję obserwować te bardzo ciekawe zwierzęta mogę stwierdzić, że moim zdaniem zasługują na miano "żywej skamieniałości" i zasługują na wolność, bo hodowla ich w akwarium w moim przekonaniu nie ma racji bytu.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!