Artykuły morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Tridacna sp.

Tridacna to rodzaj małży, które określane są jako Przydacznie. Należą do rodziny Przydaczniowatych Tridacnidae. Co ciekawe nadają się nie tylko dla zaawansowanych akwarystów, ale również tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/-W5uZ_0IUeY

W rodzaju Tridacna znajdziemy różne gatunki. Są to m.in. Tridacna maxima, Tridacna derasa, Tridacna gigas, Tridacna crocea, czy Tridacna squamosina. Różnią się one od siebie nie tylko ubarwieniem, wzorem, ale również wielkością. Konkretny gatunek małży także spotkamy w różnej kolorystyce. Zdecydowanie bardziej pożądane są osobniki o intensywnym i żywym ubarwieniu.


Fot. Mariusz Król - Tridacna sp.

Jednym ze sposobów odżywiania się tych pięknych bezkręgowców jest odpowiednie oświetlenie. Podobnie jak koralowce posiadają one zooksantele, czyli symbiotyczne glony, które dostarczają im pokarmu w procesie fotosyntezy. Oświetlenie dla Tridacna powinno być raczej umiarkowane, a aklimatyzując zwierzęta kładziemy je na dnie zbiornika, tam gdzie światło będzie najsłabsze. Dopiero stopniowo w ciągu kilku dni przenosimy zwierzę w docelowe, bardziej oświetlone miejsce. Oczywiście należy skierować je otworem muszli ku górze w stronę tafli naszego zbiornika, a miejsce jakie mu zapewniamy powinno posiadać wolną przestrzeń, aby Tridacna mogła rosnąć.


Fot. Mariusz Król - Tridacna sp.

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze miejsca dla naszego zwierzęcia jest cyrkulacja. Tridacna powinny zostać umieszczone w miejscu o średnim ruchu wody. Ruch ten musi zapewniać im dostarczanie pożywienia jak np. resztki organiczne, a jednocześnie nie być bezpośrednio skierowanym na nie prądem wody. Cyrkulacja ma być więc taka, aby umożliwiła małży filtrację składników odżywczych.


Fot. Mariusz Król - Tridacna sp.

Oprócz pięknego ubarwienia należy pamiętać, że małże są filtratorami. Zapewniają one nam naturalną filtrację wody w akwarium. Dzięki filtracji nadmiaru składników odżywczych w wodzie oferują nam pewnego rodzaju stabilizację systemu, obniżenie azotanów i poprawę warunków. W końcu zbyt duża ilość tych składników prowadzi do wielu problemów np. wykwitu glonów, czy zbyt mocnego obniżenia się pH.

Małże dodatkowo wymagają zbiornika o stabilnych parametrach. Muszle budują głównie dzięki występującemu w wodzie morskiej wapniu, wiec jego poziom musi być stabilny. W tym samym celu dozować należy stront, ale nie tylko. Zdarza się, że małże pokazują znacznie gorsze ubarwienie, niż bezpośrednio po zakupie. Ich kolory stają się bardziej ciemne, a dodatkowo jakby wypłowiałe. Warto w miarę możliwości zbadać wtedy poziom jodu w wodzie morskiej i dozować dodatkowo jod, który pomaga utrzymać jasną barwę zooksantelom. Pierwiastek ten bez problemu można kupić w dowolnym sklepie z akwarystyką morską. Jeżeli podmiany wody w naszym akwarium są regularne (raz w tygodniu), to powinny one zapewnić odpowiednią ilość tego pierwiastka.

Tridacna są dość odporne i potrafią dostosować się do wielu warunków panujących w akwarium. Z tego powodu akwaryści, którzy nabrali już pewnego doświadczenia, aczkolwiek nie uważają się jeszcze za zbyt "wykwalifikowanych" w temacie akwarystyki morskiej w mojej opinii śmiało mogą spróbować swoich sił w hodowli tych fascynujących zwierząt. Zastosowanie się do podstawowych wskazówek zawartych w tym artykule powinno pozwolić na cieszenie się ich bogatymi wzorami i barwami.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2021

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!