Wężowidła
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Ophiocoma sp. to bardzo ciekawe wężowidło, które bywa nazywane kolczastym, a z angielskiego Black Brittle Star co w wolnym tłumaczeniu oznacza Czarna Krucha Gwiazda.

Należy do rodziny Ophiocomidae.


fot. Mariusz Król  - Ophiocoma sp.

Istnieje wiele gatunków Ophiocoma sp., które są do siebie na tyle podobne, że często ciężko jest przypisać prawidłowy gatunek danemu osobnikowi.

W naturze wężowidła te są dość mocno rozpowszechnione i spotkamy je m.in. w takich miejscach jak Ocean Atlantycki, Karaiby, Morze Czerwone, Indonezja czy Zatoka Meksykańska.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/M4FeLwq-2bQ

W zależności od gatunku osiągają różne maksymalne rozpiętości ramion, ale taka myślę można powiedzieć średnia wielkość to około 20 cm. Posiadają ramiona, które zwężają się od krążka z dużą ilością kolców. Ich kolor jest ciemny do czarnego, a na ciele można w zależności od gatunku zauważyć jaśniejsze plamki.

Dzięki takiej budowie ramion wężowidła te mogą zakopywać się w piasku, ale przede wszystkim chwytać wszelkiego rodzaju miejsc, w tym różnych szczelin. Co bardzo ciekawe i można to zauważyć w zbiornikach czasami niektóre ramiona są przez nie trzymane specjalnie w taki sposób, aby tymi kolcami mogły wyłapać wszelkiego rodzaju pokarm, który później jest transportowany do ich otworu gębowego.

Mimo swoich rozmiarów są one bardzo giętkie, przez co potrafią się wcisnąć w niewielkie szczeliny. Stanowią idealny element ekipy czyszczącej, ponieważ wyjadają resztki z miejsc, gdzie inne zwierzęta nie mają dostępu. Podobnie jak rozgwiazdy, czy jeżowce należą do szkarłupni.

Akwarium jakiego wymagają dorosłe osobniki to około 200 litrów pojemności.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!